Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, kde sa nachádza najstaršia technická univerzita na svete?

Sni mka obrazovky 2018 08 20 oa11.45.48.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.banskastiavnica.travel
reklama:
reklama:

Slovensko ukrýva veľa zaujímavých a jedinečných miest, ktoré nám môžu závidieť aj v zahraničí. Rovnako je to aj v prípade najstaršej technickej univerzity na svete, ktorá sa nachádza v Banskej Štiavnici. Vedeli ste o tom?

Kto založil túto univerzitu?

Najstaršiu technickú univerzitu na svete založila Mária Terézia v Banskej Štiavnici svojím dekrétom v roku 1762, presnejšie šlo o Banícku akadémiu v Banskej Štiavnici. Podľa dostupných historických údajov bola táto Vysoká škola prvá svojho typu na svete a jedna z prvých technických vysokých škôl na svete vôbec. Vedeli ste o tom?

Sni mka obrazovky 2018 08 20 oa11.44.44.jpg
www.banskastiavnica.travel

K existujúcemu vzdelávaniu sa pridalo v priebehu 19. storočia lesníctvo, škola však naďalej slúžila ako zdroj vzdelanosti a nových poznatkov pre baníctvo. V roku 1919 bola pri delení Uhorska škola presťahovaná do Maďarska, čím sa ale jej história neskončila. Dodnes sa k jej tradíciám a odkazu hlási množstvo vysokých škôl nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku, Česku či Rakúsku.

Sni mka obrazovky 2018 08 20 oa11.45.48.jpg
www.banskastiavnica.travel

Banská Štiavnica toho ponúka ešte oveľa viac

Historické mesto Banská Štiavnica a technické pamiatky jeho okolia sú zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Nájdete tam veľa krásnych miest a pamiatok.

Kalváriu netreba vynechať

Jedným z najznámejších miest je aj Banskoštiavnicka kalvária, ktorá stojí za návštevu. Súhlasíte? Štiavnická kalvária patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie Európy. Stojí na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch) a vidno ju zo všetkých strán.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 24. augusta 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: