Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, ktorá je prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete?

Sni mka obrazovky 2018 08 20 oa11.37.11.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku môžeme nájsť viacero jedinečných miest, ktoré sú významné nielen na našom území, ale aj v rámci Európy či dokonca na celom svete. To platí aj v prípade prvej rezervácie ľudovej arcihtektúry. Viete, o ktoré miesto ide?

Čičmany

Čičmany sú neveľká obec, ktorá je známa predovšetkým svojou zachovalou ľudovou architektúrou. Táto obec je najvyššie položenou obcou v Žilinskom okrese a láka turistov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

#čičmany #slovakia #visitslovakia #discovereurope #travel #hello_worldpics

A post shared by veronika dokova (@veronikadokova) on

Čo všetko tam môžete vidieť?

Táto obec je známa starobylou a unikátnou architektúrou, maľovanými zrubovými drevenicami. Pre ich záchranu bola dolná časť obce v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Obec je zaujímavá aj miestnym ľudovým krojom a výšivkami s geometrickou ornamentikou. Nachádza sa tam aj národopisná expozícia, kaštieľ a kostol.

#cicmany #beautifulslovakia #exploringslovakia #traveling

A post shared by Michaela P. (@miaskyela) on

Ornamentálna výzdoba vonkajších stien domov sa začala používať približne pred 200 rokmi. Tieto objekty sú významným dokladom technickej vyspelosti, zručnosti a estetického cítenia miestnych obyvateľov.

Turistika v okolí

Príroda v okolí Čičman je príťažlivá pre turistov, vhodná na oddych, zber húb či liečivých rastlín. V lete sú využívané turistické a cyklistické trasy a z vrchu Javorinka si dokonca možete vyskúšať aj paragliding a závesné lietanie. V zimnom období zas máte možnosť lyžovania v lyžiarskom stredisku Javorinka.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 22. augusta 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: