Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zabijak z Afriky je v Európe. Túto mutáciu koronavírusu prirovnávajú k Ebole.

Covid.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

BRUSEL 26. novembra (SITA/AP) – Technická skupina Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v piatok pomenovala nový variant koronavírusu identifikovaný v Juhoafrickej republike ako „omikron“ podľa v poradí 15. písmena gréckej abecedy.

Klasifikovala ho zároveň ako vysoko nákazlivý variant a zaradila ho do rovnakej kategórie, v akej sa nachádza i celosvetovo najrozšírenejší delta variant.

Variant s pôvodným označením B.1.1.529 bol prvýkrát nahlásený WHO z Juhoafrickej republiky v stredu 24. novembra. Ako uviedla oficiálna stránka WHO, prvá známa potvrdená infekcia variantom B.1.1.529 bola zo vzorky odobratej 9. novembra.

Vedcov znepokojuje vysokým počtom mutácií a potenciálne rýchlym šírením. „Veľmi vysoký počet mutácií vyvoláva obavy z predpokladaného imunitného úniku a prenosnosti,“ vyjadril sa Tulio de Oliveira zo Siete pre genomický dohľad v Juhoafrickej republike.

BRATISLAVA 27. novembra (SITA) – Laboratória v Česku pravdepodobne zachytili prvý prípad nákazy novým variantom koronavírusu omikron. Potvrdili ho u ženy, ktorá sa vrátila z Namíbie. Podľa prvej informácie, žena prišla z Egypta. Nákazu variantom omikron u nej vraj potvrdili dva sekvenčné testy. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Podľa zdroja TV Nova vzorky poslali aj do pražského laboratória a čaká sa na vyhodnotenie tretieho testu. Pacientka vraj pochádza z Liberca a do Česka sa vrátila z dovolenky v Namíbii. Vedci sa nového variantu koronavírusu obávajú, pretože má veľké množstvo mutácií a tak by ľahko mohol odolávať protilátkam. Svetová zdravotnícka organizácia ho označila za veľmi znepokojujúci. Český prípad nie je v Európe prvý. Už v piatok nový variant potvrdili o ženy z Belgicka, ktorá do krajiny pricestovala z Egypta a prestupovala v Turecku.

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/449261-cesko-zrejme-eviduje-prvni-pripad-mutace-omikron-nakazena-se-mela-vratit-z-egypta

BRATISLAVA 27. novembra (SITA) – Ak sa novoobjavený variant koronavírusu, ktorému dala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) názov omikron, dostane aj na Slovensko, slovenské zdravotníctvo „kľakne“. V dnešnej diskusnej relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) to povedala podpredsedníčka vládnej strany Za ľudí Viera Leščáková.

„Neviem si predstaviť, ako toto naši zdravotníci zvládnu a či sa ani v tejto veľmi kritickej situácii opozícia nespamätá a neprestane politikárčiť,“

uviedla. Bývalý minister práce a opozičný poslanec Ján Richter (Smer-SD) v relácii zdôraznil, že opozícia podala koalícii pomocnú ruku pri prijímaní niektorých opatrení v boji proti ochoreniu COVID-19, ale od koalície nebola táto pomoc prijatá.

BRATISLAVA 28. novembra (SITA) – Vláda pravdepodobne príjme prísnejšie opatrenia. Dnes to povedal poslanec Michal Šipoš (OĽaNO) v diskusnej relácii O 5 minút 12 Rozhlasu a televízie Slovenska.

„Predpokladám, že v najbližších dňoch zasadne konzílium odborníkov a vláda sa bude musieť zaoberať týmto variantom a mutáciou koronavírusu,“ reagoval na šírenie mutácie s názvom omikron. V súvislosti so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou tiež pripustil sprísnený režim na hraniciach. „Je možné, že hranice sa budú zatvárať,“ dodal.

Šipoš tak reagoval na vyhlásenie profesora Štefana Krčméryho, podľa ktorého v decembri môže nastať situácia, keď budú ľudia zomierať doma.

Politický oponent Erik Tomáš (Hlas-SD) by prijal iné opatrenia. „Radšej poriadny trojtýždňový lockdown, ale s adekvátnou ekonomickou pomocou,“ skonštatoval. Pri sprísňovaní režimu na hraniciach by podľa jeho slov vláda nemala opakovať chyby z minulosti. „Štátnu karanténu nie, nebola veľmi dobrá,“ uzavrel Tomáš.

HAAG 28. novembra (SITA/AP) – Holandsko potvrdilo 13 prípadov infekcie novým variantom koronavírusu omikron. Dva prípady nákazy v nedeľu zistila aj Austrália. Obe krajiny omikron odhalili u ľudí, ktorí pricestovali z juhu afrického kontinentu.

Holandský úrad verejného zdravotníctva uviedol, že doteraz variant omikron zistili u 13 ľudí, ktorí do krajiny pricestovali leteckou dopravou z Juhoafrickej republiky. Títo ľudia patria do skupiny 61 cestujúcich, ktorí mali pozitívne výsledky testov na koronavírus v piatok po prílete na letisko Schiphol v Amsterdame. Okamžite ich dali izolácie, väčšinu do neďalekého hotela, a robí sa sekvenovanie.

Austrálske úrady uviedli, že variant omikron odhalili u dvoch cestujúcich, ktorí prišli do Sydney z Afriky. Hoci o novom variante je toho potrebné veľa zistiť, výskumníci majú obavy, že by ľahšie mohol obchádzať odolnosť poskytovanú vakcináciou a mohlo by to znamenať, že pandémia potrvá dlhšie, ako sa predpokladalo.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 28. novembra 2021
K téme
reklama:
reklama:
reklama: