Záhrada pre ideálny relax: Ako sa starať o záhradný nábytok

Zdieľať
Sita1.jpg
Foto: Fuego

Chcete sa tešiť z vonkajšieho posedenia čo najdlhšie? Treba preto urobiť niekoľko nasledujúcich vecí a váš záhradný nábytok bude mať dlhú životnosť. Takto sa vaša záhrada zmení na krásne miesto.

Záhrada je pre mnohých z nás priestor, kde môžeme načerpať veľa energie. Avšak bez vhodnej starostlivosti to nejde. Rovnako potrebuje údržbu aj náš záhradný nábytok, aby nám čo najdlhšie vydržal. Ako sa oň konkrétne starať, záleží od toho, z akého materiálu je vyrobený. Tu sú tipy, ako udržiavať záhradné posedenie.

Drevený nábytok

Pri drevenom záhradnom nábytku záleží od použitého druhu dreva. Exotické drevo je na údržbu náročnejšie. Napríklad teakový nábytok je potrebné natrieť olejovým náterom, ktorý musíme pravidelne obnovovať. Pred nepriazňou počasia v zime ho pomôže ochrániť nepremokavá plachta.

Plastový nábytok

Aj keď plastový záhradný nábytok nemusíme natierať, predsa len by sme ho mali ochrániť pred nepriaznivým počasím, ale najmä pred silným slnkom. Jeho nevýhodou býva, že často na slnečnom svetle vybledne a biela farba zožltne. Čistenie plastu je však nenáročné. Pri plastovom záhradnom nábytku stačí, keď ho poumývame teplou vodou, do ktorej sme pridali čistiaci prostriedok na riad.

Kovový nábytok

Na čistenie je vhodné použiť mäkkú kefku či handričku a vlažnú vodu s prírodným mydlom alebo prostriedkom určeným na takýto nábytok. Nepoužívame však drôtené kefky, ktorými by sme ho mohli poškriabať. Po ošetrení sedenie nechajme dôkladne vysušiť. Najmä po zime by sme kovový nábytok mali skontrolovať, či sa na ňom nenachádzajú škrabance. Materiál tak ľahšie môže podliehať korózii. Ak sú miesta s hrdzou dosť rozsiahle, ošetríme ich špeciálnym prípravkom a potom nanesieme ochranný farebný lak.

Umelý ratanový nábytok

Najmenej starostlivosti vyžaduje nábytok z umelého ratanu, ktorý je prakticky bezúdržbový, na silnom slnku nestráca farbu a navyše je ľahký. Umelý ratan dokáže z vonkajšieho nábytku urobiť naozaj luxusne pôsobiace posedenie a vaše miesto na relax bude zároveň aj okrasná záhrada. Tento nábytok vyniká dlhou životnosťou, dobre odoláva nečistotám aj poveternostným vplyvom. Stačí, keď ho pretrieme navlhčenou handričkou a zbavíme hrubej špiny. Môžeme ho tiež povysávať od prachu a iných nečistôt.

Nezabudnime na detský nábytok

Rovnakú starostlivosť vyžadujú aj detské stoličky, stoly či hojdačky. Takisto záleží od použitého materiálu. Plastový nábytok umyjeme teplou vodou so saponátom a drevené stoličky či stolíky ošetríme vhodným čistiacim prípravkom na drevo.

Na záver malý tip, upratať potrebuje i vaša zimná záhrada a nábytok v nej. Aj keď táto miestnosť nie je tak vystavená vonkajším poveternostným podmienkam, zväčša má presklené steny, cez ktoré preniká slnečné žiarenie. To znamená, že nábytok je vystavený slnku. Ak máte drevené stoličky a stoly, ošetrite ich špeciálnym prípravkom na ochranu dreva. A vaša zimná záhrada je pripravená na letné posedenie s priateľmi a rodinou.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom