Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zaujímavé miesto v Bratislave, o ktorom vie len málokto

Sni mka obrazovky 2018 06 10 oa10.29.27.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

V Bratislave sa nachádza veľa zaujímavých miest, ktoré vyhľadávajú nielen domáci, ale aj zahraniční turisti. No v našom hlavnom meste je aj veľa miest, o ktorých možno nevie každý. Tentokrát sme sa pre to pozreli na pár zaujímavostí o pamätníku Chatama Sofera.

Pamätník Chatama Sofera

Pamätník Chatama Sofera v Bratislave je jedinečným miestom a približuje históriu bratislavskej židovskej komunity. Je pozostatkom najstaršieho židovského cintorína v Bratislave, ktorý bol zničený v roku 1943 v dôsledku výstavby tunela pre električkovú trať. V podzemnom priestore sa zachovalo 23 hrobov v rabínskej sekcii vrátane hrobu významného bratislavského rabína Chatama Sofera.

Pýchou bratislavskej židovskej obce bol chýrny rabín Chatam Sófer, ktorého hrobka sa zachovala a dnes je súčasťou monumentálneho pamätníka. Miesto posledného odpočinku slávneho bratislavského rabína Chatama Sófera (Moše Schreibera, 1762-1869) sa nachádza pred vyústením tunela na nábrežie Bratislavy. Chatam Sófer vychoval stovky rabínov, ktorí šírili jeho učenie po celej Európe. Bol vysoko uznávanou autoritou, ku ktorej sa chodili radiť mnohé osobnosti európskeho židovstva. Napísal a publikoval viaceré učené knihy vrátane zbierky náboženských piesní. Dnes k pamätníku prichádzajú stovky ľudí z celého sveta. Podľa židovského zvyku k mŕtvym nenosia kvety. K hrobu rabína prinášajú kamienok a na štvoro zložený papierik s napísanou prosbou. Na náhrobnom kameni rabína je vytesaný dlhý hebrejský nápis. #chatamsofer #bratislavaregion #pamiatka The pride of Bratislava's Jewish community was renowned Rabbi Chatam Sofer, whose grave remains preserved to this day and has been incorporated into a monumental memorial. The final resting place of Bratislava's famed Rabbi Chatam Sofer (Moses Schreiber, 1762-1869) is located in front of the tunnel opening on Bratislava's river bank. Chatam Sofer educated hundreds of rabbis who spread his teachings across Europe. He was a highly respected authority who advised many of the leading figures in Europe's Jewish community. He wrote and published numerous textbooks including anthologies of religious songs. The site above his grave was redeveloped into a more reverent memorial site. Today hundreds of people come from all over the world to visit. Flowers are not brought for the dead according to Jewish customs. Instead they bring a pebble and a piece of paper with a written request, folded into a square, to the rabbi's grave. A long Hebrew inscription is carved into the rabbi's gravestone.

A post shared by Bratislava Region Tourism (@bratislavaregiontourism) on

Kto bol Chatam Sofer?

Chatam Sofer (1762–1839) bol rabín bratislavskej židovskej obce a predstaviteľ tradičného židovského učenia v Bratislave na nábreží L. Svobodu. Toto miesto predstavuje pútnické miesto Židov. V rokoch 2000 – 2002 bol celý areál obnovený a náhrobné kamene zreštaurované. Architekt Martin Kvasnica vytvoril pozoruhodné dielo, ktoré spĺňa striktné požiadavky halachy, židovského práva, ako aj najvyššie štandardy súčasnej architektúry. Toto miesto bolo znovu otvorené v roku 2002 na 240. výročie narodenia Chatama Sofera.

#chatamsofer #memorial #slovakia

A post shared by Džindžr ? (@gabrielaszucsova) on

Pamätník Chatama Sofera nie je múzeum, je to hrobka postavená nad pohrebiskom významných rabínov a učencov, ktorým sa v židovskej tradícii preukazuje veľká úcta. Pamätník často navštevujú ortodoxní židovskí pútnici z celého sveta.

Pri návšteve tohto miesta je potrebné mať na sebe dôstojný odev. U mužov sa vyžaduje pokrývka hlavy (čiapka alebo klobúk), krátke nohavice sú nevhodné. Ženy musia mať dlhú sukňu alebo nohavice a zakryté ramená.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 10. júna 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: