Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Život Johna Dillingera, neslávneho gangstra a lupiča, ktorého nazývali aj „Jackrabbit“

John dillinger 9274804 2 raw 1.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

John Dillinger sa narodil 22. júna 1903 v Indianapolise v Indiane. Už ako chlapec sa dopúšťal drobných krádeží. V roku 1924 kradol v obchode s potravinami, keď ho chytili a uväznili. Ušiel a spolu so svojím gangom smerovali do Chicaga v štáte Illinois, aby vytvorili jednu z najorganizovanejších a najdrastickejších skupín špecializovanú na vykrádanie bánk. Gang vykrádal banky vo viacerých štátoch, až kým neboli postupne chytení. Dillinger sa niekoľko mesiacov úspešne vyhýbal dolapeniu a získal si veľkú mediálnu pozornosť. V roku 1934 bol zastrelený agentmi FBI kúsok od kina v Chicagu.

„Jackrabbit“ ako ho prezývali pre jeho pôvabné pohyby a rýchle úniky z rúk polície, bol verejnou osobnosťou Ameriky. Bol vyhlásený prvým verejným nepriateľom v Spojených štátoch. Bol hlavnou novinovou celebritou a zároveň jedným z najobávanejších gangstrov 20. storočia.

John dillinger.jpg
en.wikipedia.org

Keď ho v roku 1924 zatkli, ocitol sa v Indiana State Reformatory v Pendletone, kde hrával baseball a písal semestrálnu prácu. Bol neuveriteľne zručný a v strojárni často dvakrát prekonal dennú kvótu a pomáhal naplniť kvóty aj iným, čím si získal mnoho priateľov. Zo začiatku ho vo väzení navštevovala manželka a rodina dosť často. Dillinger svojej manželke písal romantické listy, avšak Beryl odlúčenie nerobili dobre. Oficiálne sa rozviedli 20. júna 1929, len dva dni pred jeho narodeninami. Neskôr priznal, že ho rozvod veľmi zarmútil a rozrušil.

V tom istom roku mu bola zamietnutá žiadosť o prepustenie, tak chcel byť aspoň preložený do Indiana State Prison v Michihan City- vrak kvôli lepšiemu baseballovému tímu (v skutočnosti boli do tohto väzenia preložení jeho parťáci).

John dillinger 9274804 2 raw.jpg
www.biography.com

Jeho parťáci Pierpoint a Van Meter mali dlhšie tresty, ktoré si však neplánovali odsedieť. Začali plánovať bankovú lúpež a k tomu potrebovali Dillingera, ktorý mal byť prepustený najskôr, aby im na slobode vybavil potrebné veci.

Nastal zvrat, keď sa Dillinger dozvedel, že jeho matka zomiera a on bol prepustený. Živú ju však už nezastihol a tak sa pripojil k Pierpointovým mužom. Začali reťazovo lúpiť banky. Polícia ho však sledovala a čoskoro zadržala a poslala do Allen County Jail v Ohiu.

Odtiaľ ho vyslobodil Pierpoint a spolu zamierili do Chicaga vytvoriť najdesivejší gang v krajine. Gang vykrádal banky, až kým opäť nebol Dillinger chytený.

John dillinger was killed.jpg
en.wikipedia.org

Počas čakania na súd bol Dillinger v Crown Point Prison, odkiaľ však ušiel. Podľa príbehov Dillinger si vytesal z dreva pištoľ, začernil ju leštidlom na topánky a vyhrážal sa ňou pri úteku. Podľa iných len vo väzení fungovala korupcia. Tak či tak, Dillinger ušiel, ukradol policajné auto a odišiel do Illinois. Vtedy však prekročil štátne hranice na ukradnutom vozidle, čím na seba upriamil pozornosť FBI na čele s J.E. Hooverom.

Dillinger bol vyhlásený za hľadanú osobu, avšak stále unikal. Zradila ho jeho priateľka Anna Sageová, ktorá agentom FBI povedala, že pôjde s Dillingerom do kina. Agenti v prestrojení tam Dillingera obkľúčili a zastrelili pri pokuse o útek. Postupne sa okolo jeho bezvládneho tela zhromaždili ľudia a mnohí si do jeho krvi namáčali vreckovky, aby mali suvenír.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 3. júla 2017Zdroj www.biography.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: