Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zdôraznila v svojom novoročnom prejave dôležitosť ochrany ústavných demokratických hodnôt. Vyzvala k ochrane inštitúcií, vrátane orgánov vymožiteľnosti práva, slobodných médií a mimovládnych organizácií.
Prezidentka Zuzana Čaputová zdôraznila vo svojom novoročnom príhovore potrebu ochrany ústavných demokratických hodnôt. Ako uviedla, je potrebné chrániť inštitúcie, ktorých fungovanie je pre demokraciu potrebné.
„Či už ide o orgány vymožiteľnosti práva, slobodné médiá či mimovládne organizácie. Robme tak aj naďalej s rešpektom a slušnosťou. Aby chuť bojovať nikomu nezatemnila myseľ a aby sa napokon sama bojovnosť nestala hlavným zmyslom nášho konania namiesto hodnôt, ktoré sme chceli chrániť,“ povedala prezidentka. Budovanie a upevňovanie štátnosti je podľa hlavy štátu našou spoločnou povinnosťou.
„Možno sa nám nepodarí hneď odstrániť všetky jej nedostatky a choroby. To ale nemôže byť dôvod na rezignáciu. Nie sme zodpovední za výsledok, ale sme plne zodpovední za náš podiel na ňom,“ skonštatovala Čaputová. Podľa hlavy štátu by bolo neúctou k pravde, keby sme si hovorili, že nie je dôvod na nesúhlas a nespokojnosť s niektorými javmi v našej spoločnosti.
Dôvody na hrdosť
„Sú jej dlhé zoznamy. Povedzme si však aj to, na čo môžeme byť hrdí a na čo sa v našej spoločnosti môžeme spoľahnúť,“ zdôraznila prezidentka s tým, že dôvodom na hrdosť sú občania a občianska spoločnosť, ktorá už roky prejavuje svoju zrelosť a solidaritu.
„Aktívni občania a mimovládne organizácie dlhodobo zabezpečujú dôležité funkcie v oblastiach sociálnej starostlivosti, vzdelávania, ochrany životného prostredia či pri presadzovaní práv menšín a všetkých ľudí bez rozdielu. Spoľahnúť sa tiež môžeme na naše samosprávy, ktoré opäť potvrdili svoju životaschopnosť a profesionalitu, a v meniacej sa dobe boli stabilizačným prvkom fungovania nášho štátu,“ uviedla Čaputová.
Pravda a láska
Prezidentka zároveň zdôraznila potrebu pravdy a lásky medzi ľuďmi. „Všetci potrebujeme viac láskavosti a porozumenia v komunikácii, v interakciách, a to aj keď spolu nesúhlasíme. Vlastne, najmä vtedy. Lebo stále oproti nám stojí človek, lebo všetci patríme do spoločnej ľudskej rodiny,“ skonštatovala Zuzana Čaputová.
Doplnila, že ľudia nesmú cítiť ohrozenie, ale istotu a spolupatričnosť k svojej komunite, k svojmu okoliu, aby dokázali spájať svoje schopnosti a sily.
„S odstupom piatich rokov od svojho nástupu do funkcie som presvedčená, že jednou z najväčších bŕzd nášho rozvoja je nekultúrnosť, najmä v politike, a množstvo konfliktov v našej spoločnosti,“ dodala prezidentka.