Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zvláštne tradície zo starovekých olympijských hier. Rituálne obetovanie zvierat, aj nahota

Ancient Olympic Games, the relay race
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com Ancient Olympic Games/f=CPIHVX/p=4/s=DynamicRank

Posledné staroveké olympijské hry sa konali pred viac ako 1600 rokmi. Najsilnejší a najrýchlejší muži boli zamknutí v aréne, aby sa medzi nimi našiel ten najlepší atlét na svete. V roku 1896 sa olympijské hry vrátili, ale už to samozrejme nebolo také isté ako v starom Grécku. Mnohé sa zmenilo a veľa z tradícii, ktoré kedysi vykonávali starí Gréci, sú dnes už zapadnuté v prachu minulosti.

Rituálne obetovanie zvierat

Olympijské hry začínali vstupom atlétov do chrámu. Tu stáli pred impozantnou sochou Zeusa oháňajúcim sa svojim bleskom. Plátky mäsa z kanca boli položené na podnosoch pred nimi a nad nimi museli dať atléti prísahu, že budú dodržiavať pravidlá hier. Bol to zvláštny otvárací rituál, ale to najzvláštnejšie ešte len malo prísť. Na tretí deň procesia 100 býkov pochodovala k veľkému oltáru Dia, kde boli pred davom zvieratá rituálne zabité kňazmi. Niektoré časti mäsa sa zjedli, ale stehná boli spálené na uhoľ ako obeta bohom.

http://eaglesanddragonspublishing.com/tag/zeus/
eaglesanddragonspublishing.com

Jedenie baraních semenníkov

Gréci považovali baranie semenníky za drogu, ktorá zvyšuje výkonnosť. Zo sledovania eunuchov a vykastrovaných zvierat zistili, že existuje spojenie medzi semenníkmi a mužnosťou. Nechápali celkom presne biológiu, ale vedeli, že je tam spojitosť a boli si istí, že najlepší spôsob ako zvýšiť výkon, je zjesť čo najviac semenníkov. Variácie príprav tohto jedla sa líšili- niektorí ich jedli zmixované s rozdrvenými kopytami oslov a ružami, iní ich dokonca jedli surové.

http://www.vice.com/en_uk/read/the-corrupt-olympics
www.vice.com

Nahota

Dodnes nie je celkom jasné, prečo Gréci trvali na tom, aby všetko voľne „viselo“. Podľa povesti všetko začalo tak, že raz jeden bežec zakopol o svoju bedrovú rúšku a povedal si, že končí s oblečením. Iní tvrdia, že Gréci súťažili nahí kvôli pýche a tiež verili, že len barbari skrývajú svoju nahotu. Gréci nielen že chodili a športovali nahí, oni z toho ešte spravili šou. Natreli svoje vyšportované telá olivovým olejom a prechádzali sa po štadióne ukazujúc sa divákom. Ľudia to milovali a dokonca mnohí básnici o tom napísali básne. Básnik Bakchylidés sa raz pokúsil opísať telo diskára, ktorým bol úplne očarený.

http://news.nationalgeographic.com/news/2012/07/120727-2012-olympics-opening-ceremony-ancient-london-world-summer-games/
news.nationalgeographic.com

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 15. decembra 2016Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme