Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zvláštne vianočné tradície z viktoriánskej éry 2. časť. Strašidelné vianočné pohľadnice a horúci punč

03 1.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
en.wikipedia.org4221293123).jpg
reklama:
reklama:

Dnes si mnohí z nás spájajú december s tradíciami a oslavami, ktoré sa zdajú byť už od pradávna neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Ale opak je pravdou. V skutočnosti, pred viktoriánskou érou sa napríklad v Anglicku a iných anglicky hovoriacich krajinách oslavovali Vianoce len minimálne. Všetko sa začalo až za vlády kráľovnej Viktórie a jej nemeckého manžela kráľa Alberta. Vďaka viktoriánskej ére teda dnes poznáme väčšinu našich zvykov ako vianočné pohľadnice, darčeky a tak ďalej. Počas tejto éry však boli zaužívané aj iné, dosť zvláštne tradície. Väčšina z nich, pri niektorých bohužiaľ a pri iných našťastie, neprežila.

Strašidelné vianočné pohľadnice

Počas viktoriánskej éry vznikli úplne prvé vianočné priania, ktoré vymyslel John Callcott Horsley. Bol to anglický maliar, ktorý na žiadosť svojho bohatého priateľa sira Henryho Colea, ktorý bol príliš zaneprázdnený na to, aby písal všetkým známym vianočné priania a povedal si, že obrázok by mu to uľahčil, keďže by povedal všetko aj bez slov. Medzi priateľmi tohto boháča sa pohľadnice veľmi ujali a už v roku 1843 bolo vytlačených 1000 pohľadníc. Na prvých kartách bol nakreslený aj alkohol, takže sa dosť ľudí bálo, že pohľadnica bude inšpiráciou pre alkoholizmus. Avšak čoskoro aj iní maliari začali navrhovať vianočné obrázky a keďže mal každý inú predstavu o Vianociach, vznikli rôzne motívy. Avšak, iba na malej časti z nich boli dnešné typické motívy ako anjelici, kvety a sneh. Na väčšine boli strašidelné obrázky zahŕňajúce napríklad zlovestných klaunov šťuchajúcich do policajtov, obrie vraždiace osi naháňajúce deti, či opice hrajúce hazardné hry.

http://www.bbc.com/news/uk-england-34988154
www.bbc.com

Punč

Punč bol populárny zimný nápoj vyrobený zo zmesi ovocia, jablčného vína a korenín. Viktoriánci ho servírovali koledníkom, keď chodili od domu k domu a spievali koledy, či kostolné piesne. Po dospievaní boli pozvaní do domu, kde zo spoločnej misy ochutnali rodinný punč. Táto tradícia pozývania koledníkov dnu na dúšok vareného vína pochádza ešte z alžbetínskej éry. Recepty na punč sa od seba líšili, podstatné však bolo, aby bol horúci.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wassail#/media/File:Wassail_(4221293123).jpg
en.wikipedia.org4221293123).jpg

Ustrice

Druh mäsa podávaného na Vianoce závisel od bohatstva a postavenia rodiny. Kým bohatí si kupovali hovädzie a morčacie mäso, hlavne na také výnimočné príležitosti ako Vianoce, chudobní sa museli uspokojiť s lacným mäsom, zväčša husacím. Občas boli aj húsky drahé a tak si chudobné rodiny na štedrý večer dopriali ustrice- bolo ich veľa a boli lacné. Malé ustrice boli často predávané na uliciach ako fast food alebo boli nakladané, aby dlhšie vydržali. Ustrice boli obľúbeným jedlom vo verejných domoch, kde sa podávali s čiernym pivom. Preto sa ustrice aj nazývali „proteín chudákov“.

https://en.wikipedia.org/wiki/Oyster#/media/File:Oysters_served_on_ice,_with_lemon_and_parsley.jpg
en.wikipedia.org
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 5. januára 2017Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme
reklama:
reklama:
reklama: