10 desivých faktov o šialenom ústave Topeka State Hospital - 1. časť

Zdieľať
Topekastatehospitaltitulna1.jpg

Topeka State Hospital je ústav pre duševne chorých pacientov, ktorý si zaslúžil prezývky, ako napríklad „Zvrátený blázinec“ a pod. Jeho dvere boli pre psychicky chorých ľudí a kriminálnikov prvýkrát otvorené v roku 1872. Trvalo viac ako sto rokov, kým vyšli na povrch hlásenia o zneužívaní a vraždách za stenami blázinca, ktorý bol nakoniec v roku 1997 zavretý z dôvodu zlého zaobchádzania s pacientmi a preplneniu.

Počas svojho fungovania bol ústav neslávne známy kvôli nútenej sterilizácii, využívaniu hydroterapie a kastrácii, ktorou „liečili“ imbecilov. Početné hlásenia zahŕňali nedbanlivosť o pacientov, znásilňovanie a fyzické tresty vo forme bitiek. Najhoršie a najneuveriteľnejšie na tom bolo to, že s týmito krutosťami, odohrávajúcimi sa za stenami ústavu, nemohol nikto nič spraviť, pretože pracovníci a doktori boli chránení kansaským parlamentom.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a9/Topeka_State_Hospital_%28front%29.jpg

Z pôvodnej budovy už nezostalo nič. Mnohí tvrdili, že v budove straší, no v roku 2010 bol niekdajší ústav strhnutý a zbúraný. Demolačný tým odstránil dokonca aj betónové základy, aby po ústave nezostala jediná stopa. V tomto a nasledujúcich článkoch vám však prinášame 10 desivých faktov o tomto šialenom blázinci s názvom Topeka State Hospital.

Izba č. 18

Noviny z konca 19. storočia boli plné článkov a hlásení o zneužívaní, odohrávajúcom sa vo zvrátenom ústave Topeka State Hospital. V jednom konkrétnom príspevku sa svedok podelil s informáciami o pacientovi menom Dodd.

Https://www.flickr.com/photos/fireatwillrva/19144160978

Svedok tvrdil, že videl dozorcu pri rôznych príležitostiach a opakovane kopať do pacienta menom Dodd. Dodda mnohokrát zrazil na zem, postavil sa mu na hruď a začal po nej skákať. Dozorca pacienta dokonca škrtil.

Pri poslednej bitke bol Dodd znova zrazený k zemi. Svedok uviedol, že Dodda odtiahli do izby s číslom 18. Spoza uzatvorených dverí bolo údajne počuť zvuky zápasu. Následne svedok počul stony, pripomínajúce agóniu. Nech už sa stalo v izbe čokoľvek, Dodd bol z nej nakoniec vynesený mŕtvy.

Https://pixabay.com/en/scary hallway ruins abandoned dark 2813139/

Okresný právny zástupca sa snažil proti dozorcovi niečo podniknúť, avšak kansaský parlament zamietol začatie vyšetrovania usmrtenia a prípad pod zametený pod koberec.

Vyvražďovanie starých vojakov

V roku 1896 vyšli na povrch hlásenia, že v kansaskom štátnom blázinci sú zabíjaní „starí vojaci“. Väčšina ľudí by si povedala, že ide o mimoriadne škandalóznu vec, avšak namiesto riadneho vyšetrovania bol celý prípad zastrešený z vyšších miest.

Https://www.maxpixel.net/Elder Adult Old People Portrait Faces Peasants 3381297

Podľa jedného z novinových článkov bol Gust Mauer, pacient ústavu Topeka State Hospital, „poslaný domov s dvoma čiernymi očami, zlomeným nosom a zlomeným krkom, jeho telo sprevádzal oficiálny doklad od hlavného správu, že pacient zomrel na mŕtvicu, a napriek tomu sa neurobilo nič pre objasnenie pochybnej smrti a zistenie pravdy, kvôli čomu bol správca naďalej na svojej pozícii“.

Vyhladovanie k smrti

Na jar roku 1911 boli proti ústavu Topeka State Hospital vznesené obvinenia, ktoré dokonca viedli k vyšetrovaniu. Obvinenia boli podané predošlými, ale aj v tej dobe súčasnými zamestnancami, ktorí sa sťažovali na zdravotný stav a postupy s pacientmi, ktorí boli v ústave uväznení.

Https://totosalcedo.files.wordpress.com/2014/09/migajas galleta de chocolate.jpg

Miestne noviny uverejnili časť listu, ktorý bol odoslaný zamestnancami:

„Rád by som vyjadril prehlásenie, že John Green, pacient oddelenia E, 2, ležal chorý v posteli osem dní a zomrel. Počas tejto doby mu nebolo podané žiadne jedlo ani lieky. Jeho stav bol hlásený každé ráno, no napriek tomu s tým nikto nič nespravil.

Greenove telo bolo odvezené do pitevne, jeho mozog bol odobraný a použitý v kaplnke na štúdijné účely doktorom T. C. Biddleom pred triedou študentov, a to všetko bez odsúhlasenia Greenových príbuzných. Biddle ho chcel využiť ako demonštráciu prekrveného mozgu. Účastníci Roberts a Johnson sa doktorom nenechali presvedčiť, keďže samí dobre vedeli, že pacient bol vyhladovaný k smrti.

Https://www.flickr.com/photos/artwork_rebel/2547724595

Ďalšie desivé a neuveriteľné fakty o tomto zvrátenom ústave pre duševne chorých, s názvom Topeka State Hospital, vám už čoskoro prinesieme v nasledujúcich článkoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom