10 vecí, ktoré by mali vedieť tínedžeri predtým, ako sa rozhodnú pre tetovanie alebo piercing

Zdieľať
Charming blonde with tattoo machine and for them

Prednedávnom vydali pediatri v Amerike správu pre rodičov, aby oboznámili svoje deti pred nástrahami tetovania a piercingu. Aby im vysvetlili, čo všetko to obnáša, s čím by mali rátať a ako sa na to pripraviť. Týchto desať vecí im odporúčajú svojim deťom vysvetliť. Hoci sa zdajú byť na prvý pohľad samozrejmosťou, treba o nich naozaj hovoriť. 

1. Zákony

Zákony o tom, koľko rokov musíte mať, sa v každej krajine líšia. Neexistujú však žiadne federálne smernice o tetovacom alebo piercingovom priemysle. Takže, či treba povolenie rodičov na tetovanie alebo piercing závisí od toho, kde žijete. Niektoré štáty ich povoľujú mladým od 14 rokov, zatiaľ čo iné majú prísnu politiku až 18+.

Zakon.jpg

2. Odstránenie tetovania

O tom, či chcete naozaj trvalé tetovanie, by ste mali naozaj popremýšľať. Nie je to „tetovačka“, ktorá sa vám po pár dňoch zmije z kože. Vo väčšine prípadoch je to trvalé tetovanie, ktoré nosíme so sebou celý život. Hoci v dnešnej dobe sa už dá takmer všetko, netreba zbytočne hazardovať so svojím zdravím. „Dospievajúce deti by mali by poučené, že umiestnenie tetovania je trvalé a je to drahé a väčšinou naozaj veľmi ťažké ho odstrániť“, píše sa v správe.

Laser tattoo removal from leg

3. „Zlý človek“

V dnešnej dobe už tetovanie nie je tabu. Absolútne neznamená, že ak máte tetovanie, ste zlý človek. V minulosti sa totiž práve potetovaní ľudia za takých označovali. Dnes je to úplne normálne. Nové údaje hovoria, že vedecké prepojenie medzi tetovaním a rizikovým správaním je dnes menej konzistentné.

Portrait of brutal bearded man wearing blank t shirt

4. Vek nerozhoduje

Ak máte tetovanie alebo piercing, ste pravdepodobne mladý a nezamestnaný. Tak toto v žiadnom prípade neplatí. Jeden z bodov v správe ukazuje, že iba málo percent ľudí si myslí, že tetovanie vykazuje sklony k „deviantnému“ správaniu. V roku 2008 bolo 29% opýtaných ľudí presvedčených, že ľudia s tetovaním majú väčšiu pravdepodobnosť, že „urobia niečo, čo väčšina ľudí považuje za deviantné“, zatiaľ čo naposledy to bolo len 24%. A stále tieto percentá klesajú.

People 2593970_640.jpg

5. Komplikácie

Miera komplikácií pre tetovanie a piercing je veľmi nízka. Hoci táto miera nie je v súčasnosti známa, výskumníci tvrdia, že v porovnaní s veľkým počtom tetovaní, ktoré sa dennodenne robia, je veľmi málo hlásení o komplikáciách od klientov.

Tater.jpg

6. Infekcie pri tetovaní

Môžu sa však vyskytnúť infekcie. Práve preto by rodičia o tom mali hovoriť s deťmi. Infekcia sa môže stať v dôsledku vecí, ako je kontaminovaný tetovací atrament alebo ihly, nedostatočná dezinfekcia pokožky, ktorá sa tetuje, alebo zranenia počas procesu hojenia. Vedci zistili, že infekcie sa zvyčajne objavujú, medzi 4. a 22. dňom po tetovaní. Tatér by vás mal plne informovať o príznakoch infekcie a taktiež o tom, ako sa starať o svoje tetovanie hlavne vtedy, keď je ešte „čerstvé“.

Person receiving a vaccine

7. Infekcie pri piercingu

Napriek tomu, že ústa človeka sú doslova naplnené baktériami, infekcia pri piercingu pier a jazyka je dosť nízka. Ak máte predsa len nejaké príznaky infekcie spôsobenej piercingom, na internete sa uvádza viacero „oplachov“, ktoré môžete použiť na jej odstránenie.

Beautiful woman sticking out her tongue and showing young piercing

8. Uši

Áno, ťažké šperky by mohli naozaj roztiahnuť vaše ušné laloky. Je to jednoducho gravitácia. Dobrý spôsob, ako sa tomu vyhnúť, je jednoducho vymeniť tie obrovské, ťažké náušnice, ktoré máte radi, za tie ľahšie, ktoré nevážia takmer nič. Toto sú vaše jediné ušnice na celý život, takže sa o ne starajte.

Stretched ear lobe piercing

9. Nežiadúce účinky

Aj keď piercing je všeobecne bezpečný, mnoho tínedžerov pozná niekoho, kto mal nejaký nežiadúci účinok na piercing. To môže zahŕňať všetko od abnormálneho krvácania, po veci ako sú keloidy (jazvy). Štúdia spomínaná v správe uvádza, že tí, ktorí si dali prepichnúť piercing v profesionálnom piercingovom štúdiu, mali oveľa nižšiu pravdepodobnosť výskytu infekcie, než tí, ktorí si ho dali prepichnúť niekde inde.

Body piercing 371961_640 1.jpg

10. Hlavne kvalitne!

A čo je najhlavnejšie? Predsa kvalitná práca. Platí to ako pri piercignu, tak aj pri tetovaní. Naozaj sa nevypláca zahrávať sa s vlastným zdravím. Existuje mnoho videí, ako si kamaráti sami prepichli piercing na tele, v žiadnom prípade to však nerobte. A tiež sa nedajte nalákať na veľmi nízku cenu. Za kvalitu sa predsa platí a nechcete skončiť s nejakými problémami, no nie?

Artist 2238780_640.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom