Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

11 fascinujúcich faktov o druhom najlepšom priateľovi človeka – o mačkách

Macka pixabay 6.jpg
12
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
reklama:
reklama:

Na svete existujú dva typy ľudí – milovníci psov a milovníci mačiek. Samozrejme, zamilovať sa môže človek do oboch chlpatých druhov, ale s jedným bude vždy spojený hlbšie ako s tým druhým. Obidve tieto zvieracie druhy sú nádherné  roztomilé tvory , avšak sú úplne rozdielne.

Mačky považujú ľudia za tajomnejšie, získali si reputácie odťažitých tvorov. Je to však pravda? Viac vám povie týchto 11 fascinujúcich faktov.

Kedysi boli používané na roznášanie pošty

Macka pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

V 70. rokoch 19. storočia sa jedno mestečko v Belgicku pokúsilo používať mačky na doručovanie pošty. Na krk im pripevnili vodotesné vrecká s nákladom. Samozrejme, že to zlyhalo a projekt bol rýchlo zrušený.

V ušiach majú veľa svalov

Macka pixabay 7.jpg
ilustračné: pixabay.com

Uši mačiek ovláda viac ako 20 svalov. Uši nepoužívajú iba na určenie, odkiaľ pochádza zvuk, ale aj na posielanie signálov iným mačkám a zvieratám prostredníctvom gest.

Dokážu vydávať viac ako 100 rôznych zvukov

Macka pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

V porovnaní so psami, ktoré dokážu vydávať okolo 10 zvukov, ide o pôsobivé číslo. Každý zvuk, ktorý robia, má špeciálny účel – lovenie, pritiahnutie pozornosti či pradenie. Dokonca dokážu imitovať ľudské dieťa, keď sú hladné.

Zapojili sa do politiky

Mačka Stubbs.jpg
en.wikipedia.orgcat)#/media/File:Mayor_Stubbs.jpg

Dvadsaťročná mačka Stubbs, ktorá sa narodila v roku 1997, je starostkou mesta na Aljaške. Mestečko Talkeetna svoju starostku miluje, je turistickou atrakciou a skoro živou legendou.

Ich klavikuly nie sú k ničomu pripojené

Macka pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Mačky majú neupevnené kľúčne kosti, ktoré im umožňujú pretláčať sa cez úzke priestory a pôsobiť elegantnejšie.

Existuje jedno plemeno, ktoré vodu miluje

Turecka van mačka pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Väčšina mačiek má k vode odpor, pretože ich kožúšky ich dostatočne neochránia pred nepohodlím. Vzácne plemeno Turecká van má srsť odolávajúcu vode a plávanie absolútne miluje.

Snažia sa naučiť ľudí loviť

Macka pixabay 5.jpg
ilustračné: pixabay.com

Pokiaľ vám už vaša mačka priniesla „darček“ v podobe mŕtvej myši či vtáčika, môže to značiť, že sa vás snaží naučiť loviť. Myslí si, že to nerobíte dobre a mali by ste o tom vedieť.

Spia viac ako ste si mysleli

Macka pixabay 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

Domestikované mačky spávajú približne 16 hodín denne. Nie je to kvôli tomu, že už si nemusia hľadať potravu, ale preto, lebo je to v ich DNA.

Znižujú riziko mŕtvice

Macka pixabay 9.jpg
ilustračné: pixabay.com

Vedci zistili, že vlastnenie mačky môže znížiť riziko mŕtvice a srdcového infarktu. Vysvetlenie? Prítomnosť mačky znižuje stres a úzkosť, čo zas znižuje krvný tlak.

Potia sa cez labky

Macka pixabay 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Mačky boli pôvodne púštne tvory, čiže znesú vysoké teploty. Ak sa potia, deje sa to prostredníctvom ich labiek. Mačky sa ochladzujú tým, že zostanú v tieni a oblizujú si kožúšok. Potenie je často spojené so stresom, ale môže sa vyskytnúť aj pri prehriatí.

Ich mozgy sú na 90 % rovnaké ako naše

Macka pixabay 8.jpg
ilustračné: pixabay.com

Mačací mozog je, samozrejme, omnoho menší ako ľudský, ale veľmi podobný – až na 90 %. Veľkosť mozgu nehovorí nič o inteligencii, dôležité je to, ako je štrukturovaný. Mačky sú chytré a myslia predovšetkým na seba. Nezúčastňujú sa na úlohách, z ktorých nič nebudú mať, a samy sa rozhodujú, ako strávia čas (tých zvyšných 8 hodín, keď nespia).

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 26. januára 2018Zdroj www.littlethings.com © Najky.sk
reklama:
reklama:
reklama: