Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

13 tajomných prírodných úkazov, ktoré dokazujú, že naša planéta nás neprestane prekvapovať

Horizon33_2016 12 14_12 56 30.jpg
14
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
brightside.me
reklama:
reklama:

Možno si myslíte, že ľudia už o planéte Zem vedia všetko. Opak je však pravdou a naša planéta nás neustále prekvapuje rôznymi javmi a úkazmi. Tu je trinásť z nich.

Oheň sv. Eliáša

Ide o zvukový aj optický jav, ktorý je vyvolaný výbojom statickej elektriny počas silných búrok. Objavuje sa na vyvýšeninách a prejavuje sa svetielkovaním, zvyčajne modrej farby. Môže sa napríklad stať, že okolo človeka stojaceho na kopci sa vytvorí takéto svetielkovanie.

http://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/2/64/408/64408642_1285277078_YEl_m_kor_2.jpg, http://petapixel.com/assets/uploads/2016/09/koppetchellsfeat.jpg
img1.liveinternet.ru petapixel.comimg1.liveinternet.ru petapixel.com

Antarktický vulkán

Vrch s názvom Erebus je jednou z najväčších aktívnych sopiek na Antarktíde. Je pokrytá snehovými rúrkami, ktoré vznikli zo zamrznutej pary a sopečných plynov, ktoré táto sopka neustále chŕli.

http://www.rd.com/wp-content/uploads/2015/12/national-geographic-rarely-seen8.jpg, http://geology.com/articles/what-is-earth-science/martin-reed-mount-erebus.jpg, http://media.cubadebate.cu/wp-content/uploads/2013/11/mt-erebus.jpg
www.rd.com geology.com media.cubadebate.cu

Svetelné stĺpy

Tento nádherný optický úkaz vzniká vtedy, keď sa svetlo zo slnka, mesiaca alebo mestského osvetlenia odráža od malých ľadových čiastočiek vo vzduchu.

http://images.astronet.ru/pubd/2006/03/06/0001212038/pillars_tape.jpg
images.astronet.ru

Snehové „špagety“

Chlapík z fínskeho mesta Hämeenlinna objavil takéto vlákna zo snehu, ktoré vyzerajú ako špagety, neďaleko svojho domu. Neskôr zistil, že z týchto vláken môže vytvoriť aj snehovú guľu.http://yle.fi/uutiset/osasto/news/strange_spaghetti-like_formations_discovered_in_finnish_lake/7028499

http://yle.fi/uutiset/osasto/news/strange_spaghetti-like_formations_discovered_in_finnish_lake/7028499

Tancujúci les

V Rusku sa nachádza les, v ktorom sú takto podivne sa ohýbajúce stromy. Vedci ani dnes nedokážu vysvetliť, čo mohlo tento úkaz spôsobiť. Podľa niektorých sú za tým parazity, ďalší si myslia, že za to môže vietor vejúci od mora. No a niektorí tvrdia, že v lese straší…

http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/10/109/198/109198262_20.jpg
img0.liveinternet.ru

Svetielka alebo vesmírne lode?

Niektorí si myslia, že tieto červené alebo modré svetielka objavujúce sa vo veľkej výške, sú vesmírne lode. Až po tom, čo bol tento úkaz v roku 1989 natočený, sa dokázalo, že ide o „vzdialených príbuzných“ bleskov.

http://i.imgur.com/4lHPZ2x.jpg
i.imgur.com

Červený príliv

Stačí, aby sa vo vode zvýšilo množstvo fytoplanktónu a v priebehu niekoľkých hodín sa morská voda zafarbí do červenej farby. Takýto príliv je zvyčajne úplne neškodný, no nemusí to tak byť vždy. Z vody sa môžu uvoľňovať neurotoxíny, ktoré putujú do ovzdušia. Tie potom v podobe aerosolu ľudia vdychujú a podľa najnovších výskumov vraj vdýchnutie takýchto látok môže spôsobiť rakovinové bujnenie.

http://oceancolor.gsfc.nasa.gov/SeaWiFS/TEACHERS/BIOLOGY/fig5.jpg
oceancolor.gsfc.nasa.gov

Brockenský prízrak

Ide o gloriolu, ktorá vzniká v hmle vtedy, keď sa Slnko nachádza nízko nad obzorom. Človek môže vidieť svoj vlastný tieň na hornej hranici hmly a okolo neho je kruh dúhových farieb. Tento úkaz sa často vyskytuje na hore Brocken v Nemecku. Odtiaľ pochádza jeho názov.

http://meteoweb.ru/2010/phen076.php
meteoweb.ru

Mekongské svetlá

Thajská rieka Mekong občas vypustí niečo ako ohnivé gule, ktoré sa vznášajú nad vodou a potom zmiznú. Zvyčajne sa objavujú v októbri a dokonca v Thajsku usporadúvajú festival venovaný tomuto úkazu. Podľa vedcov ide o vznietenie plynov unikajúcich z rieky, no domáci veria, že sú to gule, ktoré posiela Naga, teda napol had napol človek, žijúci v rieke.

http://www.hostelbookers.com/blog/destinations/travel/weird-and-wonderful/naga-fireballs-in-thailand/
www.hostelbookers.com

Údolie padajúcich vtákov

V údolí Jatinga v Indii už storočia dochádza k nezvyčajnému správaniu sa vtákov. Lietajú veľmi nízko a niektoré dokonca spadnú na zem v polobezvedomí. Vtáci zvyčajne na orientáciu používajú slnko a magnetické pole Zeme. Tento úkaz môže byť spôsobený nejakou geofyzikálnou anomáliou.

http://www.indialivetoday.com/jatinga-valley-mystery-luring-birds-death/8952.html
www.indialivetoday.com

Anomália v Baltskom mori

Na dne Baltského mora bol objavený podivný objekt, ktorý mnohým ľuďom pripomína UFO. Vedci stále nedospeli k záveru, o čo vlastne ide. Podľa niektorých teórií ide o výsledok práce roztopeného ľadovca alebo pozostatok tajného nacistického zariadenia z obdobia 2. svetovej vojny.

http://vaghauk.deviantart.com/art/Baltic-Anomaly-2012-313904672
vaghauk.deviantart.com

Ľadový dotyk smrti

Tento fenomén sa objavuje v dôsledku rôznej teploty, pri ktorej mrzne voda v arktických vodách. To je spôsobené rozličným obsahom soli. Vyzerá to ako ľadový prst, ktorý keď sa dotkne dna, spôsobí, že zamrzne všetko okolo – a teda aj každé zviera.

Rl9soem 1481177790.gif
Foto: www.imgur.com

Ľadové kruhy v riekach

Takmer dokonalé kruhy sa objavujú počas mrazivej zimy v niektorých riekach – tento úkaz sa objavil v Nemecku, Škandinávii, Rusku, Anglicku a Severnej Amerike.

http://farm4.static.flickr.com/3072/3106547552_f454d954e3_o.jpg
farm4.static.flickr.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor PejaDátum 14. decembra 2016Zdroj brightside.me © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: