14 dôvodov, prečo patrí fínske školstvo k najlepším na svete

Zdieľať
T.jpg

Podľa štúdií patria školáci z Fínska k najlepším študentov vo svete. Trávia v škole menej času ako deti z iných krajín a pri písaní domácich úloh strávia najviac polhodinu denne. 

1. Všetko je zadarmo

Fínsky vzdelávací systém je zadarmo. Všetky pomôcky, obedy, exkurzie sú skutočne zadarmo. Ak žiaci bývajú viac ako 2 kilometre od školy, chodí po nich špeciálny školský autobus. Všetky tieto výdavky pokrýva štát a viac ako 12,2% štátneho rozpočtu ide práve na vzdelávanie.

2. Individuálny prístup ku každému žiakovi

Každý žiak si musí plniť svoje úlohy, ktoré sú mu určené presne na mieru. Deti s rôznymi psychickými a fyzickými schopnosťami sa učia spolu v jednej triete. Ak žiak niečo nevie, učiteľ sa s ním dohodne na individuálnych hodinách.

Writing 828911_640.jpg

3. Známky sa oznamujú len žiakovi

Známkovací systém vo Fínsku má 10 bodov a známkuje sa až po treťom ročníku. Od tretieho do siedmeho ročníka sa hodnotí len slovne, ako napríklad „mohlo to byť lepšie“ alebo „perfektne“. Známku pozná len žiak a má ho len motivovať k tomu, aby sa zdokonalil vo svojich vedomostiach, prípadne aby sa upravil jeho študijný plán.

Apprentice 1694970_640.jpg

4. Žiaci môžu ísť do školy v pyžame

Vo fínskych školách nie sú školské uniformy a na niektoré hodiny môžu prísť študenti oblečení tak, ako chcú. Nie sú tu žiadne obmedzenia.

5. Na hodinách nemusia sedieť v laviciach

Deti nemusia počas vyučovania sedieť v laviciach, môžu si urobiť pohodlie na gauči alebo si sadnúť či ľahnúť na koberec. Keď je pekné počasie, hodiny sa presúvajú von na trávnik alebo na lavičky umiestnené tak, že pripomínajú amfiteáter.

Aec 1782427_640.jpg

6. Úloh je len veľmi málo

Učitelia vo Fínsku si myslia, že by deti mali doma oddychovať a tráviť čas so svojou rodinou a nie ho tráviť nad domácimi úlohami. Preto dostávajú žiaci len krátke a zaujímavé domáce úlohy. Napríklad taká úloha z dejepisu môže vyzerať tak, že žiaci dostanú zadanie opýtať sa starej mamy, ako vyzeral život v 50. rokoch.

7. Žiadne skúšky

Fínski učitelia hovoria, že dieťa môže byť pripravené buď na život, alebo na skúšky. No a oni si vybrali prvú možnosť. Preto vo fínskych školách nie sú žiadne skúšky.

Classroom 1910012_640.jpg

8. V niektorých školách zrušili všetky predmety

Jednou z noviniek, ktorú momentálne aplikujú v niektorých fínskych školách, je zrušenie predmetov. Namiesto nich tam zaviedli 6-týždňové sekvencie, počas ktorých sa študenti učia o jednej téme z rôznych uhlov pohľadu. Napríklad na tému migrantov sa nahliada z hľadiska geografie, histórie či kultúry.

Everyone knows the right answear
thinkstock

9. Medzi každou hodinou je prestávka 15 minút

Nech je hodina akokoľvek zaujímavá, vždy trvá len 45 minút a vždy po nej nasleduje 15 minút trvajúca prestávka.

Boy (6 7) and girl (8 9) going school through forest, rear view
thinkstock

10. Učitelia vo Fínsku sú cool

Práca učiteľa vo Fínsku je považovaná za veľmi prestížnu a váženú, učitelia tu mesačne zarobia okolo 3500 eur. Každý z učiteľov sa môže rozhodnúť, akým smerom sa vydá a aké knihy a programy využije pri učení. Okrem učiteľa je na každej hodine prítomný aj asistent, ktorý pomáhajú deťom a dohliadajú na ne.

Kindergarten teacher and children with hands raise
thinkstock

11. Žiaci sa učia veci, ktoré v živote využijú

Na hodinách plávania sa učia, ako rozpoznať, že sa niekto topí. Na hodinách starostlivosti o domácnosť sa učia variť či šiť. Veľká pozornosť sa venuje prírode, ale aj práci s počítačom. Fínski školáci vedia vytvoriť webstránku alebo portfólio. Nemusia sa učiť memorovaním, pretože všetko nájdu na internete.

Two children working on laptop
thinkstock

12. Všetky školy sú rovnako dobré

Vo Fínsku nie je potrebné lámať si hlavu nad tým, do ktorej školy dáte ako rodič svoje dieťa. Každé dieťa chodí do najbližšej školy, pretože tu nie sú žiadne elitné školy.

Happy High School Lesson
thinkstock

13. Študenti si vyberajú, čo chcú jesť na obed

Jedlo vo fínskych školách je rôznorodé a je zadarmo. Menu je oznámené na školskej stránke mesiac vopred a žiaci si môžu vopred vybrať, čo chcú jesť.

Elementary Pupils Enjoying Healthy Lunch In Cafeteria
thinkstock

14. V školách sa organizujú nočné akcie

Vo fínskych školách sa organizujú akcie, počas ktorých si deti donesú spacáky a prespia v škole aj s učiteľmi. Pozerajú filmy, hrajú a spia v telocvični. Ráno majú spoločné raňajky aj so zmrzlinou.

Young couple lie in sleeping bags in a tent
thinkstock

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom