5 najlepších hororov, natočených podľa knižnej predlohy od Stephena Kinga

Zdieľať
Stephenkinghororytitulna.jpg

Stephen King, jeden z najslávnejších a najpredávanejších spisovateľov sveta, má už na rováši desiatky skvelých kníh. A keďže ho poznáme ako kráľa hororu, je asi nad slnko jasné, že mnohé z nich pravdepodobne nebudú vhodné na večerné čítanie s deťmi. Nie každý je však fanúšik kníh. Aj keď sú stránky zaplnené vetami, ktoré spolu vytvárajú hrôzostrašné príbehy, ich adaptácia na filmové plátno tejto hrôze pridáva tretí rozmer. Mnoho Kingových kníh bolo spracovaných do filmovej adaptácie, a preto sme sa rozhodli vybrať 5 najlepších hororov, natočených podľa predlohy od Stephena Kinga.

To / It (2017)

Https://www.thesun.co.uk/wp content/uploads/2017/07/it_film_2017.jpg?strip=all&w=960

Najnovší hororový film podľa príbehu od Stephena Kinga, ktorý bežal v kinách len pred pár mesiacmi, je zároveň aj jeden z najlepších. Zobrazenie výhradne len detských čias a úplne vynechanie odrastených hrdinov, ktorí budú mať priestor v druhej časti, je verziou, na ktorú čakalo mnoho fanúšikov. Výkony detských hercov sú úžasné a strašidelné scény, ktorých je vo filme neúrekom, vám zaručia nočné mory.

Http://cdn.collider.com/wp content/uploads/2017/07/it movie pennywise losers.jpg

So zárobkom 635 miliónov dolárov (+ ďalších odhadovaných 30 miliónov) sa tento film pravdepodobne umiestni ako 2. najziskovejší horor všetkých čias. Pred ním je už iba Šiesty zmysel (672 miliónov dolárov), ktorý však môže veľmi ľahko prísť o svoj pomyselný trón.

Misery nechce zomrieť / Misery (1990)

Http://metrograph.com/uploads/films/misery watching recommendation videoSixteenByNineJumbo1600 1504626299 726x388.jpg

Kathy Bates a James Caan, ako jediní herci, ktorí sa v snímke objavovali vo väčšine času, predviedli v tomto majstrovskom kúsku dych berúce herecké výkony. Kathy Bates bola za svoj výkon dokonca ocenená získaním Oscara za najlepšiu herečku. Príbeh je jednoduchý, no o to desivejší. Násilie, ktoré sa v horore nachádza, je omnoho efektívnejšie, ako vo väčšine krvavých filmov, ktoré nám svet ponúkol. A to vďaka najmä jeho realistickom zobrazení, ktoré je až bolestivé sledovať.

Hmla / The Mist (2007)

Https://i.ytimg.com/vi/uSvPcCYgbXM/maxresdefault.jpg

Tento horor, neslávne známy najmä kvôli svojmu koncu, je jeden z Kingových kúskov s nádychom sci-fi, no taktiež s nádychom majstrovského diela. S úžasným zoskupením hercov, ich kvalitných výkonov a skvelou vzorkou jedinečných postáv a charakterov, sa nezvyčajné udalosti a strach naháňajúce monštrá pričinili na napätí a hrôze, ktoré vám film ponúkne.

Osvietenie / The Shining (1980)

Http://www.gablescinema.com/media/filmassets/slides/The_Shining_3.jpg

Napriek tomu, že samotný Stephen King tento filmový kúsok neznáša, ide o jednu z najslávnejších hororových adaptácií podľa jeho predlohy. Napriek odlišnostiam od knižného románu, je tento film jeden z najlepších hororov všetkých čias a jeden z najobľúbenejších medzi Kingovými fanúšikmi. Vďaka Jackovi Nicholsonovi, Shelley Duvall a ich bravúrnym hereckým výkonom, a filmovému umeniu režiséra Stanleyho Kubrickam, ktorý dokáže vyťažiť dych berúcu scénu aj z momentu, keď sa na plátne nič poriadne nedeje, je tento horor unikátom vo svetovej kinematografii.

Http://bh s2.azureedge.net/bh uploads/2017/06/WhyKingHatesTheShining 1050x591.jpg

Ako však bolo spomenuté, Stephen King nebol s filmom vôbec spokojný. K hercovi Jackovi Nicholsonovi sa vyjadril takto: „Jack Torrence, hlavný hrdina knihy, je muž, ktorý sa snaží byť dobrým človekom. Kúsok po kúsku sa však z neho stáva šialenec. Keď som však videl tento film, uvedomil som si, že Jack Nicholson vyzerá ako šialenec od samotného začiatku.“

Carrie (1976)

Http://lewtonbus.net/wp content/uploads/2017/09/Sissy Specek as Carrie 009.jpg

Carrie je prvý film, ktorý uzrel svetlo sveta podľa knižnej predlohy od Stephena Kinga, no napriek tomu si podľa mnohých fanúšikov drží svoju korunu dodnes. Klasický horor 70. rokov s kvalitnými výkonmi a emocionálnymi prvkami. Hrôzu nám pri pozeraní navodzuje sympatia s hlavnou hrdinkou a uvedomením si, že skutočnými monštrami sú tí ostatní, ktorí jej ubližujú. Sissy Spacek dokonca získala nomináciu na Oscara za najlepšiu herečku.

Čo si myslíte vy? Ktorý horor, podľa predlohy od Stephena Kinga, je váš najobľúbenejší?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom