5 zdravotných výhod, ktoré nám prináša kokosová voda

Zdieľať
Kokosova voda.jpg

Počas niekoľkých rokov si kokosová voda získala veľkú popularitu. Obľúbilo si ju veľké množstvo ľudí. Hlavne tých, ktorí sa zaujímajú o svoj zdravý životný štýl. Prečítajte si, aké zdravotné výhody nám prináša kokosová voda. 

1. Kokosová voda vs. športové nápoje

Výhody pre zdravie kokosovej vody zahŕňajú výmenu elektrolytov. Zdravotnícki odborníci ju v niektorých núdzových situáciách použili na hydratáciu. Okrem toho je na zozname prínosov kokosovej vody skutočnosť, že má nižší obsah uhľohydrátov v porovnaní s inými športovými nápojmi. Kokosová voda má len asi 4,5 % uhľohydrátov, zatiaľ čo iné športové nápoje môžu obsahovať 6 až 8% koncentrácie uhľohydrátov. Športovci, ktorí sa snažia sledovať príjem cukru, by mali piť kokosovú vodu namiesto športových nápojov.

Sports drinks.jpg

2. Znižuje krvný tlak

Výhody pre zdravie kokosovej vody pokračujú v schopnosti znížiť krvný tlak. Napríklad, jedna štúdia zistila, že keď ľudia pili kokosovú vodu počas dvoch týždňov, ich systolický krvný tlak sa znížil o 71%. Okrem toho bol ich diastolický krvný tlak o 29 % nižší ako u tých, ktorí pili obyčajnú vodu. Okrem toho, vysoký obsah draslíka v kokosovej vode vedie výskumníkov k presvedčeniu, že môže byť prínosom pre zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení.

Krvny tlak.jpg

3. Znižuje cholesterol a triglyceridy

Výhody pre zdravie kokosovej vody sa rozširujú aj na srdce. V jednej štúdii znížila kokosová voda hladiny triglyceridov, rovnako ako LDL cholesterol nachádzajúci sa v srdci. Ďalej výhody kokosovej vody zahŕňajú obnovu po infarkte. V štúdii z roku 2006 sa potkany, ktoré vypili kokosovú vodu, zotavili z infarktu rýchlejšie. Obsah draslíka, vápnika a horčíka vo vode zohráva úlohu v zdraví srdca.

Human heart with heart vessles

4. Detox

Ľudské telo má vrodenú schopnosť očistiť a detoxikovať všetko samé. Ak však nedáte svojmu telu živiny, ktoré potrebuje, tento a iné telesné systémy môžu zlyhať alebo nefungujú správne. Napríklad dehydratácia vedie k tvorbe toxínov. Je to preto, že pečeň a obličky, ktoré detoxikujú telo, nie sú schopné správne fungovať bez dostatočného množstva vody.

Juice detox
thinkstock.com

5. Znižuje stres a svalové napätie

Výhody pre zdravie kokosovej vody zahŕňajú aj schopnosť znížiť stres. Elektrolyty, ako je vápnik a horčík, môžu pomôcť znížiť stres a zmierniť napätie vo svaloch. Zatiaľ čo vápnik je dobrý na zuby a kosti, pomáha tiež uvoľniť vaše svaly. Pokiaľ ide o horčík, získal prezývku „relaxačný“ minerál. Horčík pracuje s nervovým systémom, ktorý vám pomôže oddýchnuť. Okrem toho pomáha pri tvorbe serotonínu.

Stres zlost pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom