Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 symptómov laktózovej intolerancie, ktoré by ste nemali ignorovať

Intolerancia laktoza pixabay 2.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com

Bolesť žalúdka po vypití pohára mlieka nemusí nič znamenať. Ak sa však cítite zle zakaždým, keď zjete niečo mliečne, môže sa za tým skrývať väčší problém.

Pravidelne vás nadúva a prejavuje sa plynatosť

Intolerancia laktoza pixabay 5.jpg
ilustračné: pixabay.com

Enzým laktáza zvyčajne rozkladá dva druhy cukru v molekulách laktózy, aby sa mohli ľahšie vstrebávať do čreva. Bez tohto enzýmu nastáva nafukovanie a plynatosť.

Bolí vás brucho a vydáva zvuky

Woman holding her belly in bed
www.thinkstockphotos.com

Bez laktázy sa telo pokúša laktózu rozštiepiť samo tak, že čerpá vodu do čriev. Výsledkom je kombinácia hnačky, kŕčov a „vlnobitia“, prípadne bzučania v bruchu.

Cítite nevoľnosť

Intolerancia laktoza pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

K extrémnejším symptómom intolerancie laktózy patrí aj pocit na zvracanie po konzumácii mliečnych výrobkov. Ide o zriedkavú reakciu, ale ak sa objavuje pravidelne, je to znak nedostatku laktázy.

Patríte k etnikám s vyššou mierou neznášanlivosti laktózy

Intolerancia laktoza pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Všetci potrebujeme laktázu na trávenie materského mlieka, evolúcia však už nezabezpečila, aby sme laktózu mohli konzumovať aj v dospelosti. Ľudská schopnosť tráviť laktózu sa vyvinula pred 5000 rokmi u pastierov hovädzieho dobytka v severnej Európe. Ak nemáte predkov z tejto oblasti, je väčšia pravdepodobnosť, že nebude laktózu dobre znášať.

Nič iné vám neškodí

Intolerancia laktoza pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Treba si uvedomiť, že symptómy neznášanlivosti laktózy sa objavujú len po konzumácii mliečnych výrobkov. Ak máte kŕče, hnačku môže byť za tým niektorý z typov zápalových ochorení čriev či môžete mať syndróm dráždivého čreva.

Už nie ste dieťa

Intolerancia laktoza pixabay 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Existuje niekoľko typov neznášanlivosti laktózy. Nedostatok laktázy môže byť prítomný od narodenia, ale môže ísť aj o dôsledok poškodenia tenkého čreva. Najčastejšie sa intolerancia objavuje po 2. roku života, môže sa objaviť však do 20. roku života.

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 9. februára 2018Zdroj www.rd.com © Najky.sk