Zvieracia ríša je kráľovstvom mnohých zvláštností. Ku každej šokujúcej informácii spadá jedna ešte šokujúcejšia, avšak zavádzajúca informácia. Skoncujte s mýtmi a mylnými predstavami a pozrite si, aká je pravda.
14 najväčších výtvorov prírody, aké kedy boli na Zemi. Vedeli ste o nich?
Psy a mačky sú farboslepé
Psy a mačky vidia omnoho lepšie, ako sme si mysleli. Vedia rozoznať modrú a zelenú a majú v oku viac svetelných senzorických buniek ako ľudia, takže vidia pri slabšom osvetlení lepšie. Červenú a ružovú vnímajú mačky zelenšie, zatiaľ čo fialová je pre ne len ďalší odtieň modrej.
Tento dinosaurus sa volá Brontosaurus
Mnohí volajú tohto dinosaura Brontosaurus – dokonca aj Michael Crichton v Jurskom Parku. V skutočnosti sa volá Apatosaurus.
Ľudia sa vyvinuli zo šimpanzov
Šimpanzy a ľudia sú si podobní, dokonca aj DNA je z 98,8 % zhodná. V skutočnosti však majú iba spoločného predka spred viac ako 6 až 8 miliónov rokov. Súčasné šimpanzy sa vyvinuli do samostatnej vetvy.
Netopiere sú slepé
Keď vám niekto povie, že ste slepý ako netopier, nie je to doslovné. Netopiere síce používajú echolokáciu na navigáciu, môžu však aj normálne vidieť.
Pštrosy si skrývajú hlavu do piesku
Nie je pravda, že pštrosy si, keď sú ohrozené, skrývajú hlavu do piesku. Keď sú ohrozené, padnú na zem a hrajú sa na mŕtvych.
Žraloky dokážu zacítiť kvapku krvi na kilometre ďaleko
Žraloky neprídu z niekoľko kilometrovej vzdialenosti, pretože zacítili vašu krv. Žralok vás môže zacítiť len v prípade, že sú prúdy priaznivé a aj to len na vzdialenosť niekoľko sto metrov.
Žirafy spávajú len 30 minút denne
Žirafy majú isté spánkové vzorce. Vedci ich sledovali viac ako 150 dní a zistili, že zvieratá spali cez noc a zdriemli si popoludní. Každá žirafa spala priemerne 4,6 hodiny.
Zlatá rybka si nič nepamätá dlhšie ako jednu sekundu
V skutočnosti si zlaté rybky pamätajú veci mesiace, nielen chvíľu.