Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako zistím, či som tehotná? A pôjde to bez tehotenského testu? Všetky odpovede na jednom mieste

Ako zistím, že som tehotná.
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
pixabay.com
reklama:
reklama:

Ako zistím, či som tehotná? Túto otázku si položí takmer každá žena. A dá sa to zistiť aj bez testu? Najistejšie je samozrejme vyšetrenie u lekára, ale ak nechcete čakať, skúsiť to môžete aj doma.

Ako rýchlo zistím, že som tehotná?

Tehotenský test

Je to prvá voľba, po ktorej nádejné budúce mamičky siahajú. Sú ľahko dostupné v lekárňach, no nie vždy výjdu hneď na prvý pokus. Ak vám test ukáže dve čiarky, gratulujeme, čakáte bábätko. Ak ukáže jednu jasnú a druhú slabú, test opakujte.

Keď je test negatívny a vy aj napriek tomu máte príznaky a pocit, že ste tehotná, opakujte test o deň či o dva. Niekedy je totiž hladina hormónu HCG nízka na to, aby test prítomnosť hormónu zachytil. Hladina hormónu však rýchlo stúpa, takže ak naozaj ste tehotná, opakovanie testu po jednom až dvoch dňoch to preukáže.

Ak máte pocit, že ste tehotná a chcete vedieť, v ktorom týždni, dá sa to vypočítať podľa nasledujúcej tabuľky. Musíte však vedieť dátum vašej poslednej menštruácie.

MESIAC TÝŽDEŇ
1. mesiac 0+0tt až 4+3tt
2. mesiac 4+4tt až 8+6tt
3. mesiac 9+0tt až 13+2tt
4. mesiac 13+3tt až 17+5tt
5. mesiac 17+6tt až 22+1tt
6. mesiac 22+2tt až 26+4tt
7. mesiac 26+5tt až 31+0tt
8. mesiac 31+1tt až 35+4tt
9. mesiac 35+5tt až 40+0tt

Pozitívny test ukazuje dve čiarky.
Tehotenský test je prvá možná voľba.www.thinkstockphotos.com

Príznaky tehotenstva

Menštruácia

Pri tehotenstve prechádza ženské telo mnohými zmenami. Prvým a najpravdepodobnejším príznakom tehotenstva je meškajúca menštruácia. Vtedy si je žena takmer istá, že je tehotná. No nemusí to tak byť vždy. Meškanie môže mať aj iný dôvod. Napríklad antibiotiká, stres alebo nasadená antikoncepcia.

Meškajúca menštruácia môže znamenať tehotenstvo.
Keď vám mešká, je to znamenie.www.thinkstockphotos.com

Prsníky

Ďalším príznakom tehotenstva je zvýšená citlivosť prsníkov, u niektorých žien len bradaviek. Prsia či bradavky sú na dotyk oveľa citlivejšie, akoby napnutejšie a aj ľahký dotyk môže byť nepríjemný. Prsné bradavky a dvorce väčšinou stmavnú, čo je ďalším signálom tehotenstva.

Citlivé prsia sú ďalším príznakom.
Aj prsníky pociťujú zmenu.www.thinkstockphotos.com

Nevoľnosť

Ako častý príznak tehotenstva je aj nevoľnosť. To sa však netýka každej ženy. Niektorá má nevoľnosti ráno, niektorá počas dňa a iné zas vôbec. Môžete tiež dostať zvláštne chute na jedlá, ktoré vám doteraz nechutili, alebo naopak sa vám sprotivia jedlá, ktoré ste dovtedy mali rady.

Tehotná žena môže mať nevoľnost.
Nevoľnosť je pomerne častá.www.thinkstockphotos.com

Močenie

Časté nutkanie na močenie je tiež príznakom tehotenstva. Tu sa môže pridať aj zvýšená únava a precitlivenosť.

Časté močenie môže byť tiež príznakom.

pixabay.com

Maternica

Zistiť tehotenstvo bez testu môže by ťažké, ale nie nemožné. Dá sa to vraj zistiť aj hmatom. Maternica by mala byť zväčšená. Krčok ostáva dole, je zatvorený a tvrdý. Tesne pred menštruáciou sa posúva smerom hore.

Tehotenstvo si užíva každá žena.
pixabay.com

Nezabúdajte, že nie je ničím výnimočným, že žena otehotnie, aj keď berie antikoncepciu. O takých prípadoch ste zrejme už počuli aj vy. To však neznamená, že sa netreba chrániť. Práve naopak. Treba brať do úvahy aj to, že u každej ženy má tehotenstvo iný priebeh. Ak si chcete byť teda naozaj istá, zájdite k svojmu lekárovi. Ten vám tehotenstvo potvrdí, alebo naopak vyvráti. Povie vám aj presný termín, v ktorom ste týždni tehotenstva.

Častá zmena nálad – Tento príznak je takisto spôsobený hormonálnou nerovnováhou, no pre niektoré ženy je pomerne bežným “vedľajším produktom” aj pri menštruácii, preto sa mu nevenuje v prípade začínajúceho tehotenstva toľko pozornosti.

Párik v očakávaní.
Tešte sa zo spoločného prírastku.www.thinkstockphotos.com

Je však možné aj to, že práve váhate, či je ten správny čas na dieťatko alebo nie. Nemáte pocit, že ste na to pripravená? Alebo naopak chcete otehotnieť, no bojíte sa, či to zvládnete? Prečítajte si článok, v ktorom sa vedci vyjadrujú o najlepšom veku pre materstvo. Čo si o tom myslíte vy?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Autor: NikaDátum 8. júna 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: