Americké mesto duchov Bodie: Ponúka atmosféru "divokého západu" aj mrazivé zážitky

Zdieľať
Mesto Bodie
Foto: Bing

Mesto Bodie malo počas svojej najväčšej slávy približne 10-tisíc obyvateľov. Návštevníci veria desivej kliatbe.

Amerika má mnoho strašidelných miest. Sú to častokrát opustené domy, staré hrady a kúrie či temné uličky. Poznáte však mesto, v ktorom má strašiť na každom kroku?

Jedno takéto mesto z kategórie „mestá duchov“ si dnes predstavíme. Ide o americké mesto Bodie v Mono County v kalifornských horách Sierra Nevada, kde v súčasnosti nikto nežije. Malému mestečku sa začalo dariť, keď sa v ňom objavila zisková zlatá žila.

Bohaté banské mesto

Na mieste stál najprv od roku 1859 malý ťažobný tábor, ktorý obývali hľadači zlata. Bol medzi nimi aj W. S. Bodey, ktorý zomrel v novembri 1860 a vzostupu mesta sa nikdy nedožil. Mesto bolo pomenované po zosnulom hľadačovi zlata, pričom názov sa niekoľkokrát zmenil z „Bodey“ na „Body“ až po súčasný „Bodie“.

Rozmach nastal v roku 1876, keď sa objavilo výnosné ložisko zlatej žily. Tábor sa postupne rozrastal a prichádzalo do neho viac a viac ľudí. V roku 1879 malo mestečko približne 10-tisíc obyvateľov.

Mesto Bodie
Mesto Bodie v roku 1890. Foto: Wikipedia

Wikipedia uvádza, že v rokoch 1860 až 1940 bane v Bodie produkovali zlato a striebro v odhadovanej hodnote 34 miliónov dolárov (viac ako 30,8 miliónov eur).

V meste sa vybudovala aj telegrafná linka, ktorá spájala Bodie s Bridgeportom a Janovom v Nevade. Obyvatelia mali k dispozícii taktiež banku, železnicu a mohli si prečítať niekoľko miestnych denných novín. Muži často trávili noci v tajnej štvrti s prostitútkami na severnom konci mesta.

Zaujímavosťou je, že banské mesto malo čínsku štvrť. Žilo v nej niekoľko stoviek ľudí, ktorí mali vlastný chrám. Na okraji mesta stál cintorín a márnica.

Obyvatelia Bodie zažívali horúce až mrazivé letá a dlhé, zasnežené zimy. Je to preto, lebo mesto má subarktické podnebie suchého leta. Počas letnej noci tam dokáže telota klesnúť hlboko pod bod mrazu.

Postupný úpadok

Prvé známky úpadku Bodie sa začali objavovať od roku 1880. V okolí sa nachádzali mestá Butte a Tombstone s bohatými ložiskami zlata, ktoré postupne odlákali hľadačov zlata z Bodie.

V banskom meste zohrávala veľkú rolu rodinná komunita a aj preto obyvatelia postavili metodistický kostol, ktorý stojí dodnes. Vyrástol i rímskokatolícky kostol, bol však vypálený v roku 1928.

Mesto Bodie
Foto: Gettyimages

V roku 1892 bola vybudovaná vodná elektráreň, ktorá dokázala vyprodukovať prúd na napájanie 20 lisovní. Išlo o priekopnícke zariadenie, pretože dokázalo ako prvé preniesť elektrinu v krajine na tak veľkú vzdialenosť.

Populácia v banskom meste prudko klesala a v roku 1910 ho obývalo už len 698 ľudí. Mieste noviny sa poslednýkrát rozdali medzi obyvateľov v roku 1912.

O vzostup mesta sa pokúsil James S. Cain, keď odkúpil mestské pozemky a znovu otvoril mlyn pre bývalých zamestnancov. V roku 1915 to prinieslo zisk viac ako 100-tisíc dolárov (viac ako 90,6-tisíc eur). Ani tento zisk však mestu zašlú slávu nevrátil. Posledná baňa sa zatvorila v roku 1942 a ťažba zlata sa po skončení 2. svetovej vojny nikdy neobnovila.

Mesto Bodie
Foto: Gettyimages

Mesto duchov

Mesto bolo v roku 1961 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Celkovo tam stojí približne 110 zachovalých budov. Po opustených uličkách možno nájsť malé úlomky porcelánového riadu, klince či fľaše.

Mesto Bodie
Foto: Gettyimages

O Bodie koluje veľa strašidelných legiend, jedna z nich sa volá Bodie Curse (v preklade Bodie kliatba). Hovorí o tom, že ak si návštevníci zoberú čokoľvek z tohto mesta, hoci aj obyčajný kameň, budú navždy prekliati až do doby, kým danú vec nevrátia.

Strážcovia parku tvrdia, že mnohí návštevníci prišli vrátiť ukradnuté veci, aby sa zbavili kliatby. V miestnom múzeu môžete vidieť listy od ľudí, ktorí vrátili predmety. Kliatba je prepojená s duchmi z Bodie, ktorí mesto chránia pred zlodejmi.

Mesto Bodie
Foto: Gettyimages
Mesto Bodie
Foto: Gettyimages
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom