Americký spevák John Legend spolupracoval už s mnohými umelcami. Čo všetko doteraz dokázal?

Zdieľať
profil John legend

Kto by ho nepoznal, však? John Legend je hviezda svetového formátu. 

Kto je John Legend

John Legend, vlastným menom John Roger Stephens, je známy americký spevák, textár a herec. Vyrastal v rodine, ktorá patrila do nižšej spoločenskej vrstvy. V detstve ho mama vyučovala sama doma. Od štyroch rokov dostával lekcie hrania na piano a od siedmych rokov začal spievať v kostolnom speváckom zbore.

Keď mal 12 rokov, nastúpil na springfieldskú North High School, kterú o štyri roky neskôr úspešne ukončil. Potom nastúpil na University of Pennsylvania, kde študoval angličtinu a afro-americkú literatúru. Počas univerzitných štúdií bol členom spolku Sphinx Senior Society. Neskôr pracoval v manažmente firmy Boston Consulting Group.

Počas štúdia na univerzite tiež založil jazz-popovú a cappella skupinu s názvom Counterparts. Po tom, ako prespievali pieseň „One of Us“ od Joan Osborne, ktorú vydali na svojom univerzitnom albume Housekeeping, získali dobré ohlasy a pozitívnu kritiku. V rovnakej dobe bol predstavený speváčke Lauryn Hill, ktorá ho nechala hrať na piano vo svojej skladbe „Everything is Everything“ z albumu The Miseducation of Lauryn Hill (1998).

Kariéra

John obdržal počas svojej doterajšej kariéry deväť cien Grammy. Jeho debutový album Get Lifted, ktorý vyšiel v roku 2004 sa stal platinovým. Je podpísaný pod spoločnosť GOOD Music, ktorú založil rapper a hudobný producent Kanye West, s ktorým často spolupracuje.

Po dokončení štúdia na univerzite pokračoval vo svojej hudbe. Vystupoval napríklad vo Philadelphii, New Yorku a Bostone. Počas svojej ranej kariéry nahral dva nezávislé albumy. Prvý bol iba demo, avšak druhý Live at Jimmy’s Uptown (2001) začal predávať na svojich vystúpeniach a posielať do nahrávacích spoločností.

V roku 2001 bol predstavený Kanye Westovi, ktorý ho potom často najímal na spievanie refrénov či len ako vokál. V roku 2003 spolupracoval ako „uncredited“ spevák na piesňach „You Don’t Know My Name“ od Alicia Keys, „Encore“ a „Lucifer“ od rappera Jay-Z či „This Way“ od skupiny Dilated People.

V roku 2004 získal nahrávaciu zmluvu u Kanyeho Westa v GOOD Music, kde začal používať umelecké meno John Legend. Vo februári 2004 spolupracoval zatiaľ stále ako „uncredited“ spevák na piesni „Never Let Me Down“ z Westového debutu The College Dropout.

John Legend – All of Me

V decembri potom vydal svoj debutový album Get Lifted, na ktorom pracoval od roku 2001. Album sa umiestnil na štvrtej priečke rebríčku Billboard 200 so 116 000 predanými kusmi v prvý týždeň predaja v USA. Celkom sa v USA predali dva milióny kusov a album získal platinovú platňu.

Počas prvého týždňa sa predalo 116 000 kópií, pričom celkovo sa predalo 850 000 kópií, z čoho 540 300 sa predalo v USA. Celosvetovo sa predalo cez tri milióny kusov. V hitparádach zabodovali singly „Used to Love U“ a predovšetkým „Ordinary People“. Na albume hosťovali rapperi Kanye West a Snoop Dogg. Za tento album získal dve ceny Grammy.

Od roku 2005 hosťoval napríklad v piesňach „Faithful“ a „They Say“ od rappera Common, „Like That“ od skupiny The Black Eyed Peas, a tiež si zaspieval duet „Touch“ s legendárnym spevákom Rayom Charlesom.

John Legend prepožičal svoj hlas skladbám „Getting Nowhere“ od Magnetic Mana, „All of the Lights“ od Kanye Westa a tiež bol sprievodným spevákom v skladbách „You Don’t Know My Name“ od Alicie Keys, Kanye Westovom remixe skladby „Me Against the Music“ od Britney Spears a tiež v skladbe „High Road“ od Fort Minor.

Takisto vydáva aj svoju vlastnú tvorbu, ako hit „All of Me“, ktorý dosiahol 1. miesto v americkom rebríčku Billboard Hot 100. V roku 2006 bol vydaný jeho druh štúdiový album nazvaný Once Again. Umiestnil sa na tretej priečke rebríčku Billboard 200. V USA sa predalo okolo 1,2 miliónov kusov, celosvetovo potom 2,5 milióna. Jediným úspešnejším singlom bola pieseň „Save Room“, ktorá sa umiestnila na 61. priečke rebríčku Billboard Hot 100. Na albume hosťovala speváčka Mary J. Blige.

Jeho tretí štúdiový album Evolver bol vydaný v októbri 2008. Debutoval na štvrtej priečke rebríčku Billboard 200 so 132-tisíc predanými kusmi v prvý týždeň predaja v USA. Celkom sa v USA predalo okolo 630-tisíc kusov, čím album získal zlatú dosku. Úspešným singlom albumu sa stala pieseň „Green Light“. Na albume hosťovali rapperi Andre 3000, Kanye West a speváčky Brandy a Estelle.

John Legend – Love Me Now

Okrem toho v týchto rokoch hosťoval na piesňach „Slide Show“ rappera T.I., „Magnificent“ rappera Rick Ross či „Decisions“ rappera Busta Rhymes.

V roku 2010 vydal so skupinou muzikantov The Roots album Wake Up! Ten debutoval na ôsmej priečke so 63-tisíc predanými kusmi v prvý týždeň predaja v USA. Celkom sa v USA predalo okolo 200-tisíc kusov. Album bol ocenený tromi cenami Grammy.

V roku 2010 hosťoval na piesňach „Blame Game“ a „All of the Lights“ Kanye Westa z jeho albumu My Beautiful Dark Twisted Fantasy. O rok neskôr vystupoval na world tour so skupinou Sade. V auguste 2013 vydal svoj štvrtý štúdiový album s názvom Love in the Future. Pochádza z neho singel „All of Me“, ktorý sa umiestnil na 1. priečke v Billboard Hot 100 a stal sa 4x platinovým. Celkom sa v USA predalo 595-tisíc kusov a tým získal zlatú dosku.

Vzťahy

Po štyroch rokoch od zoznámenia sa v decembri 2011 zasnúbil s modelkou Chrissy Teigen. Dňa 14. septembra 2013 sa v meste Como v Taliansku zobrali. Majú  spolu dve deti Miles Theodore Stephens Luna Simone Stephens.

Zaujímavosti

– dátum narodenia – 28. december 1978

– miesto narodenia – Springfield, Ohio, USA

– hudobný žáner – R&B, soul, neo soul, hip-hop soul

– hrá aj na klavír a klávesy

– výška: 1,75 m 

– v roku 1988 sa jeho rodičia rozviedli, z čoho sa jeho matka zrútila

– v roku 2007 získal cenu Starlight Award zo Songwriters Hall of Fame

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom