BRATISLAVA 19. apríla 2018 (N/PR) – Spustiť sa dolu zasneženou zjazdovkou a opájať sa nádherou hôr – lyžovanie je úžasné. Je to šport, ktorý sa raz naučíte a dokážete sa mu venovať zvyšok života. Existuje toľko nádherných miest, kam môžete ísť lyžovať. Ale lyžovanie, ako každý iný šport, so sebou nesie aj určité nebezpečenstvá, od omrzlín a spálenej pokožky od silného horského slnka, cez zranenia kolien a hlavy, až po zlomeniny. Ako ostať na zjazdovke v bezpečí?
BEZPEČNOSŤ LYŽOVANIA NA PRVOM MIESTE
Dolu svahom sa dá na lyžiach dosiahnuť veľmi vysoká rýchlosť a nesmieme zabúdať, že sú tam rôzne prekážky a okrem nás sú tam aj ďalší ľudia. Pri lyžovaní si musíme dávať pozor nielen na seba, ale aj na ostatných okolo nás. Pády a kolízie sú bežnou súčasťou, bez ohľadu na to, ako dobrý lyžiar sme. Všetci by sme mali dodržiavať dané pravidlá a dávať si veľký pozor na prekážky, skaly, miesta bez snehu, nerovnosť terénu a ďalšie špecifiká daného lyžiarskeho strediska.
Nikdy nelyžujte sami. Bez ohľadu na to, ako dobrý lyžiar ste, môžete škaredo spadnúť a v lyžovaní nebudete schopný pokračovať. Parťák dokáže v prípade potreby pomôcť, poprípade privolať záchranu. Lyžovať s niekým je oveľa príjemnejšie a bezpečnejšie ako lyžovať sám. Taktiež sa nepreceňujte. Ak s lyžovaním začínate, ostaňte na zjazdovke pre začiatočníkov a až keď ste si celkom istí, skúste sa presunúť na svah s vyššou obtiažnosťou.
LYŽIARSKA VÝSTROJ
Na svah je potrebné zadovážiť si riadnu výstroj a vedieť ako ju správne používať. Potrebujete nielen lyže, lyžiarky a palice, ale aj teplé oblečenie, ochranné okuliare a prilbu. Ak sa neviete v širokej ponuke zorientovať, športová výbava a lyže značky Fischer sú synonymom kvality a dlhoročných skúseností a môžete od nich očakávať len to najlepšie. Iste ale nie je trestný čin ak máme na svahu na sebe výstroj rôznych značiek. Prvoradé je vaše pohodlie.
Čo vám na lyžovačke určite nesmie chýbať:
- Lyže: Čím dlhšie lyže, tým rýchlejšia jazda a náročnejšie ovládanie. Preto si zadovážte také lyže, ktoré zodpovedajú vašej výške a vašim lyžiarskym schopnostiam. Taktiež je dôležité nechať si lyže nastaviť a prispôsobiť skúsenému profesionálovi.
- Viazanie: Aj viazanie si vyžaduje ruku profesionála, pretože je nesmierne dôležité, aby sa vám lyža v prípade potreby vypla a nedošlo k úrazu. Príliš voľné viazanie môže zase pády spôsobiť.
- Lyžiarky: Lyžiarky sú zásadným prvkom výbavy, keďže zaisťujú spojenie s lyžami. Aby ste mali nad lyžami maximálnu kontrolu, lyžiarky vám musia správne sedieť. Na nohe musia byť pevne zapnuté, aby poskytovali chodidlám a členkom dostatočnú oporu.
- Palice: Palice musia mať správnu dĺžku a mali by byť vybavené popruhmi na zápästie. Správnu dĺžku palíc zistíte tak, že ich postavíte naopak a vaša ruka by mala pohodlne spočinúť na tanieriku palice. Lakeť má byť v pravom uhle a predlaktie kolmo na palicu položenú na zemi.
- Prilba: Prilba je najdôležitejším bezpečnostným prvkom. Prilba by vám mala dobre sadnúť a popruh pod bradou ju musí bezpečne držať na svojom mieste. Vždy používajte iba prilbu určenú na lyžovanie (zabudnite na futbalové či cyklistické prilby!), aby ste si pod ňu mohli dať aj okuliare.
- Okuliare: Vo vysokých nadmorských výškach, kde sa väčšina lyžiarskych stredísk nachádza, sú slnečné lúče oveľa silnejšie. Plus sneh lúče odráža a môže byť pre oči vážnou hrozbou. Lyžiarske okuliare sú veľmi praktické aj keď začne snežiť a chránia oči pred konármi a inými nástrahami.