Niektoré kroky biblických archeológov sú kontroverzné: namiesto analyzovania nájdených artefaktov objektívnou cestou, mnoho archeológov bádajúcich v tejto oblasti je ovplyvnených, aby dôkazy napasovali do vopred známych biblických textov v túžbe potvrdiť pravdivosť Biblie. Archeológovia nemajú dokazovať pravdivosť Bibile, všetko, čo majú robiť je odkrývať a interpretovať objavené dôkazy najlepšie ako vedia. Veľa objavov sa tak javí byť v súlade s Bibliou.
Biblické artefakty 1. časť. Potopa, ktorá zaplavila Mezopotámiu a Abrahámov rodokmeň
SODOMA A GOMORA
Genezis 19 opisuje zničenie miest Sodoma a Gomora ako dôsledok deviantného správania a hriechov ich obyvateľstva. Skupina archeológov verí, že odkryli ruiny starovekej Sodomy, umiestnenej v Tall el Hammam , východne od rieky Jordán. Vek ruín súhlasí s ranou historickou periódou Biblie. Odhaduje sa, že mesto bolo obývané medzi rokmi 3500 až 1540 pred naším letopočtom. Toto nálezisko je neporovnateľne väčšie ako ostatné v tejto oblasti. Jeho umiestnenie nie je jediným dôvodom, prečo sa pokladá za starovekú Sodomu. Podľa archeológov bolo mesto náhle opustené koncom Strednej Bronzovej doby, čo súhlasí s biblickým obrazom o Sodome náhle zničenej kvôli hriešnikom.
Známe biblické príbehy podané inak, ako ich možno poznáte 2. časť: Ako to bolo s Mojžišom?
KRÁĽ HERODES
Stopy ambicióznych stavebných projektov vedené Herodom boli nájdené po území celej Palestíny. Predpokladané zvyšky Herodovho paláca boli objavené počas vykopávok v opustenej budove v Jeruzalemskom Starom meste, neďaleko Veže Dávidovho múzea. Podľa znakov tohto nálezu niektorí archeolózvyšky slávnej Noemovej archygovia veria, že našli jednu z najdôležitejších kapitol Biblie. Je to miesto, kde bol vedený súd s Ježišom a kde rímsky prokurátor Pontius Pilát odsúdil Ježiša na smrť.
NOEMOVA ARCHA
Mnoho archeológov sníva o tom, že objaví miesto, kde sa nachádzajú zvyšky slávnej Noemovej archy. Už od roku 275 ľudia po tejto drevenej záchrannej lodi pátrajú a tento obor sa volá arkeológia. V roku 1980 James Irwin viedol dve expedície na Ararat, ale nenašiel žiadny dôkaz o arche. V roku 2007 sa mnohí nadšenci potešili, pretože na Ararate skupina výskumníkov našla v nezvyčajnej jaskyni drevo staré asi 4800 rokov. Neskôr sa prišlo na to, že išlo pravdepodobne o podvod, kedy drevá boli dovezené od Čierneho mora. Ľudia stále dpátrajú po dôkaze o tomto majstrovskom biblickom diele.