Biblické artefakty 3. časť. Kto bol Potkaní kráľ?

Zdieľať
1_ratking.jpg

Svet je plný bizarných a záhadných artefaktov. Kým veľa z nich sú v skutočnosti len podvody, existuje aj pár naozaj zvláštnych a záhadných artefaktov. Je škoda, že niektoré pochybné artefakty získavajú leví podiel slávy a pozornosti na internete, keď existuje toľko skutočných záhadných predmetov a príbehov.

Niekoľko múzeí po celom svete má medzi vystavovanými predmetmi kedysi živý bizarný artefakt pseudo-legendárnej príšery zo stredoveku nazývanej Potkaní kráľ. Potkaní kráľ je tvorený niekoľkými krysami, ktoré majú chvosty zviazané, doslova zauzlené dokopy. Výsledkom je malá horda krýs smerujúcich na všetky strany von z centrálneho uzla. Podľa mnohých zdrojov je jeden potkaní vodca v strede a správa sa ako „hlava“, takže usmerňuje ostatné potkany. Je to desivá predstava, najmä vzhľadom na to, že v týchto dobách krysy prenášali epidémie. Prvá zmienka o tomto fenoméne pochádza z roku 1564 a zmieňuje hnedého potkana Rattus norvegicus, neskôr bol nahradený typickým čiernym.

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Ratking.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Ratking.jpg

Najväčší z týchto desivých artefaktov obsahuje 32 malých hororových zvierat a je umiestnený v Mauritanium Musem v Altenburgu v Nemecku. Niektorí existujúci králi sú mumifikovaní, kým iné potkanie výsosti sú uložené a zakonzervované v pohároch. Potkaní králi boli nájdení v Nemecku, Francúzsku, Poľsku, Holandsku, Belgicku a aj v Indonézii. V každom prípade, práve okrem Indonézie boli potkany čierne Rattus rattus, v prípade Indonézie to boli malé poľné krysy Rattus argentiventer.

V roku 2005 našiel farmár Rein Koivu Potkanieho kráľa skladajúceho sa zo 16 krýs ( deväť z nich už bolo mŕtvych) pod podlahovými doskami na svojej farme v Estónsku. Ich chvosty boli zlepené zamrznutým pieskom. Takýto zvierací králi nie sú zložení vždy len z potkanov. Boli objavené aj myši a dokonca aj veveričky. V júni 2013 zažila zvieracia klinika v Kanade šok, keď mestský pracovník priniesol šesť veveričiek spojených chvostami miazgou zo stromov. Veveričky sa im podarilo zachrániť, keď im oholili zamotané chvosty. Je zaujímavé, ako tieto živé artefakty z histórie zaujímajú miesto aj v moderných príbehoch a stále sú spájané s nešťastím- pretože vidieť potkanieho kráľa znamenalo zlé znamenie, pretože potkany boli považované za nositeľov smrtiacich chorôb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom