Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Známe biblické príbehy podané inak, ako ich možno poznáte 2. časť: Ako to bolo s Mojžišom?

Moses Receives 10 Commandments
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:

Biblia nie je len náboženská kniha. Postavy v Biblii sú skutočné historické osoby, ktoré zanechali stopu aj v iných národoch, ale najviac o nich počujeme z kresťanskej stránky. Aj iné národy z biblických čias vedeli ako uchovávať históriu a z ich príbehov vieme o iných verziách príbehov týchto osôb.

Mojžiš a Desatoro je pritom jedným z najznámejších príbehov Biblie. Tento príbeh tu nebudeme rozpisovať. Podľa gréckeho historika Straba bol Mojžiš egyptským kňazom, ktorý nemal rád egyptské inštitúcie. Veril, že Boh je vo všetkých veciach a teda nemohol na seba brať podobu zvieraťa alebo človeka. V Strabovej verzii Mojžiš nehovorí s Bohom ani nebojuje s faraónom, len presvedčil ľudí, že jeho tvrdenie o Bohu je pravdivé a tí slobodne odišli do Jeruzalema.

Po Mojžišovej smrti bol Jeruzalem pod nadvládou poverčivých násilníkov, ktorí priniesli so sebou tyranské zákony ako košér strava a obriezka. Začiatok Židov bol dobrý, potom sa však všetko zvrtlo. Každý národ má vlastnú verziu príbehu o Mojžišovi- vrátane Egypta. Rovnako ako podľa Grékov, aj podľa Egypťanov bol Mojžiš egyptským kňazom v Heliopolise. Historik Manetho trvá na tom, že Mojžišove skutočné meno bolo Osarsiph, ale meno si zmenil, keď sa pridal k Židom.

Mantheov príbeh začína faraónom Amenophisom, ktorý chcel krajinu vyčistiť od lepry a ľudí postihnutých touto chorobou. Faraónovi radci povedali, že lepra je božie prekliatie. Faraón nariadil 80000 malomocných pracovať v lomoch a poveril Mojžiša, aby na nich dozeral. Namiesto toho, Mojžiš bažiaci po moci, navrhol vlastné zákony a velil malomocným. Potom uzavrel spojenectvo s Jeruzalemom. S armádou Židov a malomocných zaútočil na Egypt, dobil ho a spálil egyptské chrámy. Faraónovi Amenophisovi trvalo 13 rokov, kým vybudoval armádu a vyhnal Mojžiša z Egypta.

Podľa Manthea je toto skutočný príbeh o tom, ako Mojžiš prišiel do Jeruzalema. Rímsky historik Tacitus tvrdí, že Mojžiš bol ateista. Tacitovi trvalo dlhý čas, kým sa mu podarilo poskladať kúsky príbehov z Mojžišovho života. Aj podľa Egypťanov aj podľa Tacita, Egypt bol sužovaný strašnou chorobou lepry a faraón vyhnal malomocných zo svojej krajiny. V Tacitovej verzii ich poslal do divočiny. Mojžiš patril medzi chorých a nenávidel Boha. Vyzval svojich spoločníkov, aby nečakali pasívne na pomoc od Boha alebo človeka, pretože ich opustili. Mojžiš viedol svojich stúpencov do Kaánu, ktorý si podmanil. Založil judaizmus- nie preto, že v toto naozaj veril, ale preto, aby mal politický nástroj na udržanie lojality svojich ľudí.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 2. novembra 2016Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o
K téme
reklama:
reklama:
reklama: