Coca-Cola a Pepsi prestali do svojich nápojov pridávať kontroverznú prísadu! Pozri, akú!

Zdieľať
Earns Coca Cola
This Oct. 15, 2012 photo shows eight ounce bottles of Coca Cola arranged for a photo in Surfside, Fla. Coca-Cola Co. reports quarterly financial results before the market opens on Tuesday, April 15, 2014. (AP Photo/Wilfredo Lee)

O to, že sa do nápojov prestane pridávať kontroverzná látka, sa zaslúžila mladá dievčina!

Ide o brómovaný rastlinný olej označovaný ako E 443, ktorý sa vyrába z viacerých druhov olejov a po konzumácii sa ukladá do tuku, čím podporuje vznik obezity.

Táto látka by z obľúbených sladkých nápojov v USA mala zmiznúť v priebehu roka. Hovorca Coca-Coly však tvrdí, že nápoje, ktoré stabilizátor E 443 obsahujú, sú absolútne bezpečné.

Earns PepsiCo
FILE - This Oct. 10, 2011 file photo shows cans of Pepsi, posed in Philadelphia. PepsiCo Thursday April 17, 2014 reported a stronger-than-expected first-quarter profit as the company slashed costs and sold more snacks around the world. (AP Photo/Matt Rourke, File)

O koniec používania tejto látky sa zaslúžila 16-ročná Sarah Kavanagh, ktorá vypísala petíciu proti používaniu E 443. Pod petíciu sa podpísalo 200-tisíc ľudí.

Hoci výrobca hnedých nápojov tvrdí, že prísada E 443 je bezpečná, údajne jestvujú prípady nežiaducich účinkov spojených s nadmerným užitím potravín či nápojov, ktoré túto látku obsahujú.

Človek, ktorý vypil približne dva litre takýchto nápojov denne, mal vraj triašku, cítil sa unavený, stratil koordináciu a trpel bolesťou hlavy…

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom