Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dokonalý postup výroby čokolády, ktorý odhalil jeden londýnsky výrobca, musíte vidieť

Chocolate.jpg
28
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

„Ahoj, volám sa Dom a som výrobca čokolády v Londýne. Tu je postup, ako sa čokoláda vyrába od úplného začiatku, kedy sa bôby zbierajú zo stromov, až po výslednú tabuľku čokolády“.

„Takmer celá čokoláda vo svete je vyrábaná v obrovských priemyselných továrňach 4 alebo 5 veľkých spoločností, ale existuje aj rastúci pohyb „remeselnej čokolády“, kde vášniví milovníci čokolády produkujú čokoládu z „bôbov na tabuľky čokolády“ od nuly. Presne toto robíme, a teraz uvidíte, ako to robíme!“

Tieto jemné kvetiny sú začiatkom každej čokolády, ktorú ste niekedy zjedli. Rastú priamo z kmeňa a veľké vetvy kakaového stromu sa vyvíjajú do pestro sfarbených kakaových strukov. Tento obrázok bol urobený na Havaji, jedinom mieste v USA, kde sa dá pestovať kakao.

Cokolada1.jpg
www.instagram.com

Tu vidíte kakaové struky, ktoré rastú priamo z veľkých konárov stromov. Fotografia urobená v Grenade.

Cokolada2.jpg
www.instagram.com

Táto fotografia vytvorená na Havaji ukazuje úžasné farby kakaových strukov. Rozdiely v odtieňoch sa líšia od rozmanitosti a drobných genetických rozdielov kakaa.

Cokolada3.jpg
www.instagram.com

Každá farba dúhy!

Cokolada4.jpg
www.instagram.com

Vo vnútri každého struku je biela celulóza, ktorú obklopuje 25-40 kakaových bôbov.

Cokolada5.jpg
www.instagram.com

Kakaové bôby sú obklopené sladkou bielou buničinou.

Cokolada6.jpg
www.instagram.com

Takto vyzerá vnútro kakaového bôbu. Rôzne odrody majú rôzne farby. Väčšina z nich má podobnú fialovú farbu, zatiaľ čo niektoré jemnejšie chuťové bôby sú takmer biele.

Cokolada7.jpg
www.instagram.com

Po zbere sú lusky rozrezané a bôby a ich buničina odstránené.

Tie sú prenášané do nejakého druhu kontajnera, zvyčajne veľká drevená prepravka a pokryté sú banánovými listami. Potom sa nechajú kvasiť počas 5-7 dní. Tento proces fermentácie je rozhodujúci pre vývoj chuti čokolády. Je to sladká buničina, ktorá sa kvasí a tým sa stáva postupne kvapalinou a odteká, takže bôb má hnedú farbu.

Počas procesu môže prekročiť teplota 50°C, takže ak ste niekedy konzumovali výrobok označený ako „surová čokoláda“, takmer určite nebola surová.

Cokolada8.jpg
www.instagram.com

Po fermentácii sú bôby položené na slnku na 7-10 dní.

Cokolada9.jpg
www.instagram.com

Bôby sa pravidelne otáčajú, aby sa zaručilo rovnomerné vyschnutie. V niektorých častiach sveta (ako napríklad v Grenade) sa bôby pretáčajú chôdzou po nich. Ak nechcete, aby sa bôby otáčali nohami, môže byť použitý nástroj nazývaný rabot.

Cokolada10.jpg
www.instagram.com

Po vysušení sú bôby balené do takýchto vriec, ktoré sa prepravujú do výrobní čokolády po celom svete. „Väčšina priemyselne vyrábaných cukroviniek po celom svete je stále do značnej miery nedostupná vďaka tomu, že sa obchoduje prostredníctvom mnohých sprostredkovateľov, čo je skutočný problém v priemysle. Niečo, čo sa snažíme zmeniť.“

Cokolada11.jpg
www.instagram.com

Keď dostaneme bôby, prvá vec, ktorú musíme urobiť, je ich zoradiť. Každý jeden. Ručne. Hľadáme zlomené bôby, vetvičky, kamene a akékoľvek iné zvyšky, ktoré môžu zostať v procese fermentácie a sušenia. Chceme len najlepšie bôby pre našu čokoládu.

Cokolada12.jpg
www.instagram.com

Toto je náš malý pražič!  Je to konvertovaná rúra. Bôby sedia v bubni, ktorý sa otáča, kým sa pečú bôby asi 20 minút. Pre malých výrobcov čokolády nie je k dispozícii množstvo profesionálnych zariadení, takže musíme improvizovať.

Cokolada13.jpg
www.instagram.com

Po pečení bôby prechádzajú týmto vynálezom.  Horná časť je odšťavovač, ktorý používame na rozbitie kakaových bôbov. Pod tým je oddeľovačka pripojená k vákuu, ktorá ľahšie oddeľuje škrupiny, ktoré pokrývajú každý bôb. Pečené kakaové bôby sme umiestnili na vrch a získali sme malé kakaové hroty.

Cokolada14.jpg
www.instagram.com

Čerstvo oddelené kakaové hroty pripravené na tzv. brúsenie.

Cokolada15.jpg
www.instagram.com

Pomaly pridávame hroty do nášho kakaového miešača, ktorý sa skladá z veľkých žulových kolies (s hmotnosťou 50 kg), ktoré sa otáčajú na žulovej základni.

Keď sa bubon točí, kakaové hroty sa rozdrvia. Trenie z procesu vytvára teplo, ktoré taví kakaové maslo v hrotoch. Približne 50% hmotnosti kakaového bôbu je kakaové maslo, ktoré sa topí pri telesnej teplote. V tomto štádiu pridáme trstinový cukor (30% hmotnosti pre 70% tmavú čokoládu) a akékoľvek sušené mlieko (mliečne čokolády) a arómy, ktoré chceme.

Cokolada16.gif
www.instagram.com

Po troch dňoch … Čokoláda zostáva v miešači 3 dni. Po celú dobu sa znižuje veľkosť častíc, čo spôsobuje, že čokoláda je hladšia a hladšia. Ale tiež vyvíja chuť v procese. Neustály pohyb a teplo odvádzajú akúkoľvek horúčavu a vytvárajú prírodné chuťové známky v čokoláde. Každý pôvod má jedinečnú a charakteristickú chuť.

Cokolada17.gif
www.instagram.com

Tu je malá dávka mliečnej čokolády v jednom z našich top miešačov. Tieto pracujú presne rovnako, len v menšom rozsahu.

Cokolada18.jpg
www.instagram.com

A ďalšia malá skúšobná dávka vo výrobe…

Cokolada19.jpg
www.instagram.com

Po 3 dňoch je čas vylievať čokoládu von.  Čokoládu prenesieme do veľkých plastových vaní a necháme odstáť niekoľko týždňov, čo pomáha ďalej rozvíjať jej chuť.

Cokolada20.jpg
www.instagram.com

Vlny čokolády!

Cokolada21.jpg
www.instagram.com

Vytvrdzovanie čokolády, aby mala hladký, lesklý povrch.

Čokoláda má niekoľko rôznych tvarov kryštálov a rozpúšťanie zabezpečuje, že dostaneme len správnu formu pre peknú lesklú tabuľku čokolády. To sa dosahuje veľmi vysokým zvýšením a znížením teploty. Našťastie máme stroj, ktorý to robí a upozorní nás pípnutím, keď je čas na formovanie tabuliek. Vyberáme čokoládu do polykarbonátových foriem, odstránime vzduchové bubliny a necháme ich v chladničke na pár hodín.

Cokolada22.gif
www.instagram.com

Hotové tabuľky čokolády! 

Cokolada23.jpg
www.instagram.com

Toto je náš hlavný produkt. Nechceme vyrábať truffle alebo nejaké plnené čokolády, sústredíme sa iba na výrobu samotnej čokolády. Predávame ju šéfkuchárom, hotelom a reštauráciám, aby mohli využiť našu čokoládu na výrobu svojich cukroviniek.

Cokolada24.jpg
www.instagram.com

Zabalená čokoláda. Radi používame tieto balenia, pretože niektorí ľudia nezvyknú zjesť celú čokoládu naraz. Týmto spôsobom si môžu kúsok odlomiť a zvyšok dať späť do vrecka bez toho, aby ju poškodili.

Cokolada25.jpg
www.instagram.com

Panoráma našej výrobne. Je to malé, ale máme všetko, čo potrebujeme!

Cokolada26.jpg
www.instagram.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Autor: NikaDátum 6. júna 2018Zdroj www.boredpanda.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: