Gélová manikúra krásne vyzerá, ale vedeli ste, že môže prinášať so sebou isté zdravotné riziká? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Gélová manikúra sa stala obľúbenou skrášľovacou procedúrou pre mnohé ženy, ktoré túžia po dlhších a pekne upravených nechtoch. Jej výsledný efekt je neodolateľný, ale často sa zabúda na možné zdravotné riziká, ktoré s ňou súvisia. V tomto článku si preto prejdeme niektoré z málo známych, ale pomerne závažných rizík spojených s gélovou manikúrou. Môže dokonca hroziť i rakovina kože?
Oslabovanie nechtov
Pri nanesení gélom je potrebné nechty zbrúsiť, aby sa dosiahol lepší priľnavý povrch. Tento proces môže oslabiť štruktúru nechtov a viesť k lámavosti a krehkosti. Postupné opakovanie gélových manikúr môže spôsobiť, že vaše nechty sa stanú tenkými a zraniteľnými.
Infekcia nechtov
Nedostatočná hygiena alebo použitie nesterilných nástrojov môže viesť k infekciám nechtového lôžka. V prípade, že sa nechty neaplikujú správne alebo sa gél dostane pod necht, môže sa vyskytnúť zápal alebo infekcia. Infikované nechtové lôžko sa prejavuje bolesťou, opuchom a začervenaním.
Alergické reakcie
Niektoré ženy môžu byť alergické na zložky obsiahnuté v gély. Alergické reakcie sa prejavujú začervenaním, svrbením a opuchom okolo nechtového lôžka. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť kontaktná dermatitída, čo je kožná alergická reakcia na látku v kontakte s pokožkou.
Nosíš toto oblečenie? Pozor, môže byť škodlivé pre tvoje zdravie
Odstraňovanie gélovej manikúry
Nesprávne odstraňovanie gélovej manikúry môže tiež predstavovať zdravotné riziko pre vaše nechty. Ak sa odstraňuje gélový náter násilím alebo pomocou škrabiek, môže to poškodiť nechty.
Škodlivé účinky UV žiarenia
Pri aplikácii gélových nechtov je potrebné často vytvrdzovať ich pod UV lampou. Dlhodobé poškodenie pokožky rúk UV žiarením môže zvýšiť riziko poškodenia DNA buniek a vystavenia sa vzniku skorej kožnej pigmentácie a vrások.
Hrozí melanóm alebo nie?
V súvislosti s používaním UV lampy sa objavili názory, že jej časté používanie môže spôsobiť rakovinu kože zvanú melanóm. Je to preto, že mnohé vyžarujú pomerne vysoké hladiny UVA žiarenia, ktoré hrá hlavnú úlohu pri vzniku rakoviny. Miera rizika závisí od frekvencie manikúry. Štúdia JAMA Dermatology z roku 2014 tvrdí, že úroveň vystavenia UVA spojeného s gélovou manikúrou každé dva týždne pravdepodobne nie je dostatočne vysoká na to, aby výrazne zvýšila riziko rakoviny kože.
No pre istotu môžete urobiť malé opatrenia, ktoré ochránia vaše ruky. Napríklad si pred úpravou nechtov naneste na ruky vodeodolný opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším. Môžete tiež zvážiť použitie rukavíc s odrezanými končekmi prstov, aby ste svoju pokožku rúk čo najlepšie ochránili pred UVA žiarením. Najlepšie však je nechať nechty po aplikácii gélu voľne vyschnúť, čím sa vyhnete použitiu UV lampy.