Nosíš toto oblečenie? Pozor, môže byť škodlivé pre tvoje zdravie

Zdieľať
Nosíš toto oblečenie? Pozor, môže byť škodlivé pre tvoje zdravie
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Niektoré druhy materiálu môžu byť škodlivé pre ľudské zdravie či životné prostredie. Nosíš toto oblečenie? Ak áno, treba byť opatrný.

Pri výbere oblečenia je dôležitý nielen štýl a pohodlie, ale aj jeho vplyv na naše zdravie. Niektoré materiály používané v odevoch môžu obsahovať chemikálie a látky, ktoré môžu mať vplyv na kožu a celkové zdravie. Tu je zoznam niektorých potenciálnych materiálov, na ktoré by sme mali pri výbere oblečenia dať pozor:

V tomto článku sa pozrieme na zoznam oblečenia, ktoré je lepšie nekupovať v obchodoch kvôli škodlivosti ich materiálov:

Polyester

Polyester je lacný a populárny materiál, no obsahuje plastové vlákna a chemikálie, ktoré môžu vyvolať podráždenie a alergie. Navyše je to plast, ktorý sa v prírode len tak ľahko nerozloží. Počas výroby polyesteru sa pri zahrievaní uvoľňujú škodlivé látky, ktoré sa dostávajú do ovzdušia.

Prírodná kožušina

Prírodná kožušina je jedným z najdrahších a najluxusnejších materiálov na oblečenie. Na získanie kožušiny však musíte zabiť určitý počet zvierat. Výroba kožušiny si navyše vyžaduje veľa vody a energie, čo môže negatívne ovplyvniť životné prostredie.

Akryl

Akrylové vlákna sa často používajú v pleteninách a ďalšom zimnom oblečení. Tento syntetický materiál môže dráždiť vašu pokožku. Okrem toho, pri výrobe akrylu sa používajú chemikálie, ktoré môžu byť škodlivé pre životné prostredie.

Viskóza

Viskóza je vlákno vyrobené z celulózy rastlín, ale pri spracovaní sa používajú chemikálie, ako je napríklad oxid uhličitý a amoniak. Tieto látky môžu spôsobiť alergie kože.

Formaldehyd

Formaldehyd je chemikália, ktorá sa často používa pri spracovaní textílií, ako je napríklad vlna či bavlna. Má zabrániť krčivosti materiálu. Je považovaný za karcinogénny a môže spôsobiť kožné reakcie, dýchacie problémy a dokonca i rakovinu.

Organická bavlna s použitím pesticídov

Organická bavlna je materiál, ktorý sa získava bez použitia chemických hnojív a pesticídov. Niektorí pestovatelia však pri pestovaní organickej bavlny používajú pesticídy, ktoré môžu poškodiť životné prostredie a ľudské zdravie.

Polyvinylchlorid (PVC)

Polyvinylchlorid predstavuje materiál, ktorý býva súčasťou určitých typov odevov, ako sú pršiplášte, bundy a tašky. Pri výrobe PVC sa však používajú chemikálie, ktoré môžu byť škodlivé pre ľudské zdravie a tiež životné prostredie. Okrem toho sa pri spaľovaní PVC uvoľňujú toxické látky, ktoré znečisťujú ovzdušie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom