Móda nikdy nebola priamočiara alebo logická. V skutočnosti bola veľmi často doslova divná. Oblečenie a štýly sa menili v priebehu tisícročí a storočí priam drasticky a týka sa to aj spodného prádla.
10 zvláštnych a zaujímavých historických zhôd okolností. Ťažko tomu veriť, ale naozaj sa to stalo
PODPRSENKA
Ženy z celého sveta môžu ďakovať Mary Phelps Jacob za objavenie podprsenky. Keď sa mladá 19-ročná Mary pripravovala na debutantský ples, bola veľmi frustrovaná. Móda v jej dobe bola tvorená pre štíhle postavy a zahŕňala šnurovacie výstrihy. Pre plnoštíhlu Mary to bol veľký problém. Korzet jej vždy trčal zo šiat, vyzerala nevkusne a tak so slúžkou vzali nite a ihly a výsledkom bola prvá podprsenka. Matka podprsenky si dala svoje dielo patentovať v roku 1914 a tvorili ho len dva kúsky tkaniny zošité dokopy. Jej vynález však prišiel v pravý čas. Počas prvej svetovej vojny bol potrebný každý kov a tak sa začali rozoberať korzety a vyberať kovy z nich. Ženy boli oslobodené zo sexi (nepohodlných) korzetov a začali nosiť podprsenky.
12 veľmi zaujímavých historických fotiek!
MENŠTRUAČNÝ PÁS
Menštruačný pás bol vynájdený okolo roku 1900, aby zjednodušil život ženám. Žena mala nosiť pás nad bokmi. Na páse bola vyberateľná vložka, ktorá bola najskôr vyrobená z vlny a musela sa opakovane prepierať. V roku 1913 boli objavené „hygienické obrúsky“. Tie mohli byť vyhodené po každom použití. Menštruačný pás tak otvoril cestu pre menštruačné nohavičky, ktoré prišli na trh v roku 1950 a nakoniec až k dnešným vložkám, ktoré prišli v roku 1980. V dávnych dobách ženy používali všetky druhy absorbčného materiálu ako tráva, seno, huby, králičie kožky a staré Egypťanky mali tampóny vyrobené z mäkčeného papyrusu.
PÁS CUDNOSTI
Pás cudnosti sa objavil v 16.storočí a slúžil na zabránenie pohlavnému styku, či masturbácii. Pôvodne bol navrhnutý pre ženy a bol vyrobený z liatiny (niekedy mal dokonca hroty). Existuje niekoľko mýtov, podľa ktorých ženy nosili pás cudnosti, kým boli ich muži na krížových výpravách a nemohli tak strážiť ich počestnosť. V období renesancie sa stratili, aby sa znovu objavili na konci 18.storočia, kedy bola masturbácia považovaná za nezdravú. Pre ženy aj mužov vtedy existovali aj lekárske opatrenia, ako zabrániť masturbácii. V roku 1920 sa pás cudnosti používal aj ako prevencia pred znásilnením. Podľa niektorých historikov však pásy cudnosti reálne neboli použité a používané- skôr slúžili ako výstraha či odplašenie.