Kauza Trubana a drog. Klame šéf Progresívcov? Odborník prehovoril

Zdieľať
Michal Truban

Michal Truban je šéfom Progresívneho Slovenska, vie si predstaviť, že budúci rok po parlamentných voľbách bude premiérom a neustále poukazuje na „starých politikov“, ktorých treba vymeniť. Ani on sám sa však v minulosti nevyhol škandálom, ktoré ho teraz dobiehajú. Posledným je aj jeho skúsenosť s drogami a otvorená spoveď, ktorú o tom poskytol. Hovoril však pravdu a naozaj vyskúšal iba marihuanu?

Šéf strany, ktorá šliape na päty vládnemu Smeru SD hovorí o svojej skúsenosti s drogami pred študentmi vo videu, ktoré sa objavilo pred pár dňami a vyvolalo poriadnu vlnu nevôle. Truban v ňom napríklad hovorí o slangovom výraze, ktorí medzi sebou používajú aj drogovo závislí. „To ma zasa drogy naučili, že keď máš bad trip, tak to nebude trvať celý život,“ povedal vo videu. Preto nás zaujímalo, čo to „bad trip“ vlastne v reči užívateľov drog znamená a či je možné, aby tento stav nastal iba pri užívaní marihuany. Práve táto zakázaná látka mala byť jedinou, ktorú Truban priznal, že v živote vyskúšal.

„Čo sa týka „bad tripu“ ide o slangový výraz a skutočne sa týka nepríjemného stavu, ktorý sa môže dostaviť po užití drog. Najčastejšie v súvislosti s užitím halucinogénov ako LSD, ale aj marihuany s vysokým obsahom THC. Základom je nepredvídané, úzkostné až panické prežívanie. V prípade halucinogénov spojené s halucináciami a ilúziami najčastejšie ide o nereálne hrozivé vidiny, o ktorých realite je užívateľ v tom čase presvedčený a má strach, často sú stavy sprevádzané so silným búšením srdca, pri marihuane môžu byť tiež bolesti, kŕče v bruchu a strach zo smrti.  V čase „bad tripu“ je užívateľ nepokojný, dezorientovaný, neraz kričí,“ vysvetlil pre NAJKY.sk tento pojem riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Aj on teda hovorí, že tento stav môže vyvolať aj marihuana, no väčšina jej užívateľov nám povedala, že to absolútne nikdy nezažili. „Pre mňa je bad trip spojený s tvrdými drogami. Po marihuane zažívaš chill, si vysmiaty, máš často spomalené reflexy. Ja osobne „húlim“ pravidelne, ale nikdy som nič podobné nemal. Medzi tými čo húlia, ani nie je tráva považovaná za drogu. Keď užívaš marihuanu, nehovorí a že droguješ, ale húliš,“ povedal nám Mišo, ktorý, ako sám priznal, húli už niekoľko rokov. Preto náš zaujímalo, ako vyjadrenia odborníka na bad trip vníma samotný šéf strany Progresívne Slovensko a či naozaj nevyskúšal nikdy žiadnu inú drogu, ako len marihuanu. No ani Michal Truban, ani hovorca strany Progresívne Slovensko nám zatiaľ stanovisko neposlali.

On sám sa po prevalení kauzy vyjadril a hovoril iba o skúsenosti s „trávou“. „Hovorím úprimne aj o mojej skúsenosti s marihuanou. Konkrétne v tom videu hovorím o zlom stave, ktorý prichádza po opadnutí jej účinku. Zdieľal som túto skúsenosť aj na prednáškach o podnikaní, aby si mladí ľudia nemysleli, že marihuana vyrieši ich problémy,“ povedal Truban.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom