Kostol Ducha Svätého v Žehre patrí k tým najväčším unikátom Spiša

Zdieľať
Img_1866.jpg

Región Spiš ponúka naozaj veľké množstvo pamiatok, ktoré patria k tým najväčším vzácnostiam Slovenska a jeho historických pamiatok. Veľa z nich je dokonca zapísaných aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Do tejto skupiny patrí aj rímskokatolícky Kostol Ducha Svätého v Žehre. Už ste tento kostol niekedy navštívili?

Súčasťou UNESCO

Spišská obec Žehra je známa predovšetkým vďaka vzácnemu rímskokatolíckemu Kostolu Ducha Svätého, ktorý je spolu s ostatnými pamiatkami v okolí Spišského hradu zapísaný od roku 1993 do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako súčasť súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

Img_1869.jpg

Prečo je kostol významnou pamiatkou?

Tento rímskokatolícky kostol je neskororománskou sakrálnou stavbou z druhej polovice 13. storočia. Kostol bol pre svoj historický a umelecký prínos zapísaný dokonca v roku 1985 do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Img_1868.jpg

Čo kostol ukrýva?

V interiéri kostola sa zachovali jedinečné stredoveké nástenné maľby, ktoré vznikali od druhej polovice 13. storočia až do konca 15. storočia. Zobrazujú rozličné biblické príbehy a legendy. Mimoriadne zaujímavá je aj maľba tzv. Stromu života, ktorú odkryli v roku 1954.

Presbytérium kostola

Ide o miesto pre hlavný oltár, chrámový priestor vyhradený pre kňazov. A práve umelecky najhodnotnejšou je pre veľa ľudí a návštevníkov výmaľba tohto presbytéria. Nájdete tam umiestnené aj medailóny s bustami prorokov ako predchodcov kresťanstva a uhorských kráľov sv. Štefana a Ladislava.

Img_1867.jpg

Zaujímavosti kostola

Tento kostol je zapamätateľný aj kvôli svojím snehobielym múrom a predovšetkým kvôli unikátnej drevenej cibuľovitej strieške, ktorú je vidieť už z veľkej diaľky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom