Letné tábory sa stali miestom prevencie násilia: Ako sa deti učili chrániť?

Zdieľať
279906_gettyimages 1183803820 640x420.jpg

Odborníci navštívili 55 táborov a hovorili s takmer 1 500 deťmi o ohľaduplnom správaní, bezpečnosti na internete a možnostiach získania pomoci.

Ústredie práce sa počas leta zameralo na prevenciu násilia na deťoch. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) sa počas letných prázdnin venovalo prevencii násilia na deťoch prostredníctvom návštev v letných táboroch.

Hlavnými témami boli ohľaduplné správanie, bezpečnosť na internete a možnosti získania pomoci v prípade potreby. Aktivity sa realizovali v rámci národného projektu Spoločne za detstvo bez násilia a propagácie národnej linky na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K.

Násilie nemá prázdniny

Odborníci navštívili 55 detských kolektívov po celom Slovensku a hovorili s takmer 1 500 deťmi. Diskusie, hry a tvorivé aktivity deti učili o rešpektujúcom správaní, prevencii násilia medzi rovesníkmi, ochrane pred šikanou a kyberšikanou a ďalších témach.

„Násilie nemá prázdniny. Prevencii proti násiliu na deťoch sa venujeme s plnou vážnosťou po celý rok,“ povedal Peter Ormandy, generálny riaditeľ ÚPSVaR. Úrad práce dlhodobo organizuje podobné aktivity aj počas školského roka v školách a centrách pre deti a rodiny.

Dostupná národná linka

V prvej polovici tohto roka uskutočnil 434 aktivít, pričom od roku 2017 ich bolo viac ako tri tisícky. Aktivity budú pokračovať aj v novom školskom roku formou detských konferencií, interaktívneho čítania, webinárov či divadelných predstavení.

Národná linka VIAC AKO NI(c)K je dostupná 24/7 a poskytuje poradenstvo, prevenciu a krízovú intervenciu. Môže byť kontaktovaná prostredníctvom webovej stránky www.viacakonick.sk, mobilnej aplikácie alebo e-mailom na pomoc@viacakonick.gov.sk.

Od svojho spustenia v apríli 2021 pomohla viac ako 6 500 ľuďom prostredníctvom četu, z ktorých tretinu tvorili deti do 12 rokov. Národné projekty Spoločne za detstvo bez násilia a Prevencia a eliminácia násilia a sociálneho vylúčenia sú podporované z fondov EÚ v rámci Programu Slovensko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom