Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte ich aj vy? Viete, čo znamenajú tieto malé biele bodky na tvári?

Milia (Milium) - pimples around eye on skin.
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:

Biele bodky, ktoré poznáme pod ľudovým názvom „krupička“ patrí medzi najčastejšie problémy s pleťou. Odborne sa tieto bodky nazývajú mílie a najčastejšie sa objavujú u bábätiek. Nie sú však výnimočné ani u dospelých, ktorí sa často trápia s ich odstránením. Viete, ako tieto bodky vznikajú?

Krupička alebo milie vznikajú ako drobné cysty na koži po nahromadení kreatínu. Ten sa zvyčajne nahromadí v okolí vlasového korienka alebo korienka chĺpku. Kreatín sa však nachádza v púzdre, takže ho nie je možné vytlačiť. Ak sa chcete mílií zbaviť, je potrebné zájsť ku kožnému lekárovi alebo ku kozmetičke. Odborník totiž míliu tenkou ihlou prepichne a nahromadený kreatín jednoducho vytlačí.

Newborn Baby Nose
www.thinkstockphotos.comFoto: www.thinkstockphotos.com

Zaujímavosťou je, že odborníci na dermatológiu dodnes presne nevedia, čo spôsobuje vznik mílií a prečo sa najčastejšie vyskytujú u novorodencov. Podľa niektorých lekárov vznikajú v dôsledku pôsobenia matkiných hormónov. U dospelých sa za jednu z príčin vzniku považuje spálenie sa na slnku, ale tiež používanie krémov s obsahom steroidov, či podstupovanie laserového ošetrenia pleti.

Milia (Milium) - pimples around eye on skin.
www.thinkstockphotos.comFoto: www.thinkstockphotos.com

Napriek tomu, že tieto biele bodky nebolia a nezapaľujú sa, mnohí ich považujeme za estetický problém. V niektorých prípadoch na ich odstránenie treba laser či dokonca chirurgický zásah. Dôležité však je, neodstraňovať si ich doma a nesnažiť sa ich vytlačiť, môžeme si totiž privodiť nepekné jazvičky.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor PejaDátum 7. júna 2016Zdroj www.viralthread.com, © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: