Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nechutné zverstvá panovníkov 3. časť. Najsmradľavejší trón Ľudovíta XIV, či hygiena Jakuba I

3 king james 1 1.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
commons.wikimedia.org

V dobách veľkých monarchií boli členovia kráľovských rodín ľudia predstavujúci dôstojnosť a kultúru. Pod nimi boli špinaví a nevzdelaní chudobní ľudia a ich životy. Teda, aspoň tak to malo vyzerať, tomu mali ľudia veriť. V skutočnosti to bolo inak a aj medzi panovníkmi boli ľudia, ktorých niektoré rozhodnutia boli divné a ich životný štýl bol nechutný.

Hygiena Jakuba I

Podľa opisu sira Anthonyho Weldona, kráľ Jakub I nebol najhygienickejšou osobou. Podľa legendy sa kráľ nikdy nekúpal a podľa slov Weldona to ale naozaj veľmi potreboval. Weldon ďalej hovorí, že kráľ mal priveľký jazyk pre svoje ústa a tak kedykoľvek sa kráľ napil, tekutina tiekla po jeho brade, po oblečení a po tele. Kráľ si z toho ale nič nerobil. Nikdy si ani len neumyl ruky, len si zľahka utrel končeky prstov o mokrý obrúsok. To bol jediný typ hygieny, ktorý kráľ praktizoval. Aj to bolo len z nutnosti, keďže kráľ ruky, špeciálne prsty, pravidelne používal. Podľa Weldona najčastejšie ale jeho prsty boli na prechádzke v jeho nohaviciach.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:JamesIEngland.jpg
commons.wikimedia.org

Oblečenie Karola VI

Francúzsky kráľ Karol VI bol duševne veľmi chorý. Keď dostal záchvat, často sa divoko rozbehol preč ďaleko od domova. Inokedy si myslel, že je vyrobený zo skla a nemohol teda pohnúť ani jediným svalom. Najhoršie však bolo, keď raz počas piatich mesiacov kráľ odmietal kúpanie sa a dokonca prezliekanie oblečenia. Teda, najhoršie to bolo pre tých, ktorí boli pri ňom najbližšie. Takmer pol roka bol kráľ veľmi pokojný a vyhýbal sa dotyku kohokoľvek iného, pričom on ostával neumytý v jednom odeve. Nakoniec ale prišla jedna svetlá chvíľka, ktorá trvala dosť dlho na to, aby kráľa niekto vyzliekol a umyl. To musel byť asi najnechutnejší okamih v živote tej úbohej osoby, ktorá musela vyzliecť kráľovi nohavice po piatich mesiacoch.

http://alchetron.com/Charles-VI-of-France-1054785-W
alchetron.com

Trón Ľudovíta XIV

Zo všetkých veličenstiev v histórii musel byť kráľ Ľudovít XIV ten najsmradľavejší. Jeho trón bol prerobený na záchod, takže počas súdnych procesov kráľ mohol ostať na tróne, ktorý mu poslúžil aj ako toaleta. Mysleli by ste si, že po vykonaní potreby bol v miestnosti zápach. Bohužiaľ, keď bol kráľ v miestnosti, zápach tam bol prirodzene s ním. Tento kráľ sa totiž kúpal len trikrát za život, čo bolo aj na vtedajšie pomery 17. Storočia žalostne málo. Kráľ mal teda po miestnostiach rozvešané kvetiny a mal mnoho parfumov. Jeho tím mu navrhoval nový parfém každý týždeň. Košeľu si kráľ menil trikrát za deň a myslel si, že tým robí všetko pre to, aby bol čistý a voňavý. Rovnako ako nevykonával potrebu za zavretými dverami v súkromí, tak ani jeho prezliekanie neprebiehalo ako u iných ľudí. Každé ráno kráľ zavolal k sebe do izby 100 mužov, aby ho sledovali, kým sa obliekal.

https://sk.pinterest.com/search/pins/?q=Louis%20XIV&rs=typed&term_meta[]=Louis%7Ctyped&term_meta[]=XIV%7Ctyped
sk.pinterest.com

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 2. januára 2017Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.