Nehodu, pri ktorej zahynul Paul Walker, nespôsobila porucha!

Zdieľať
Paul Walker
File-This March 21, 2013 file photo shows actor Paul Walker wearing a creation from the Colcci summer collection at Sao Paulo Fashion Week in Sao Paulo, Brazil. A publicist for actor Walker says the star of the "Fast & Furious" movie series has died in a car crash north of Los Angeles. He was 40. Ame Van Iden says Walker died Saturday, Nov. 30, 2013. No further details were released. (AP Photo/Andre Penner, File)

Vyšetrovatelia podľa agentúry AP potvrdili, že za tragickú nehodu nemôže mechanická porucha. Športové vozidlo vraj narazilo do stĺpa pouličného osvetlenia rýchlosťou vyše 150 kilometrov za hodinu.

Tragickú nehodu, pri ktorej 30. novembra 2013 zahynuli americký herec Paul Walker a jeho kamarát a obchodný partner Roger Rodas, spôsobila podľa vyšetrovateľov skutočne vysoká rýchlosť a nie mechanická porucha, ako naznačovali blízki oboch mužov. Športové vozidlo vraj narazilo do stĺpa pouličného osvetlenia rýchlosťou vyše 150 kilometrov za hodinu. Agentúru AP o tom informovali zástupcovia losangeleského úradu šerifa a kalifornskej diaľničnej polície.

Obit Paul Walker
Sheriff's deputies work near the wreckage of a Porsche that crashed into a light pole on Hercules Street near Kelly Johnson Parkway in Valencia, Calif., on Saturday, Nov. 30, 2013. A publicist for actor Paul Walker says the star of the "Fast & Furious" movie series died in the crash north of Los Angeles. He was 40. Ame Van Iden says Walker died Saturday afternoon. No further details were released. (AP Photo/The Santa Clarita Valley Signal, Dan Watson)

AP pritom už v decembri informovala, že vyšetrovanie na automobile neodhalilo žiadne poruchy a vylúčilo tiež prekážky na ceste. Výrobca automobilu Porsche, ktorý Rodas šoféroval, následne poslal do Kalifornie svojich inžinierov, aby vrak tiež preskúmali. Oni ale takisto nenašli problémy s elektronikou, brzdami, palivovým systémom, riadením ani ďalšími systémami automobilu. „Výsledky vyšetrovania ukázali, že podľa dostupných dôkazov spôsobila túto nehodu jazda rýchlosťou, ktorá bola príliš vysoká pre podmienky danej komunikácie. Stojíme za naším vozidlom i vyšetrovaním,“ uviedli v písomnom vyhlásení zástupcovia automobilky.

Obit Paul Walker
Sheriff deputies work near the wreckage of a Porsche sports car that crashed into a light pole on Hercules Street near Kelly Johnson Parkway in Valencia on Saturday, Nov. 30, 2013. A publicist for actor Paul Walker says the star of the "Fast & Furious" movie series has died in a car crash north of Los Angeles. He was 40. Ame Van Iden says Walker died Saturday afternoon. No further details were released. (AP Photo/The Santa Clarita Valley Signal, Dan Watson)

Rodas šiel podľa vyšetrovateľov v momente, keď stratil nad autom kontrolu, rýchlosťou 130 až 151 kilometrov za hodinu, pričom sa nachádzal v zóne, kde je povolená maximálna rýchlosť 45 míľ za hodinu, teda zhruba 72 kilometrov za hodinu. Rýchlosť vyšetrovatelia vypočítali na základe brzdnej dráhy, ktorú na mieste zanechala jedna z pneumatík.

Na automobile, ktorý mal najazdených zhruba 5 364 kilometrov, však našli viacero technických nedostatkov. Pôvodný výfukový systém mal upravený tak, aby mohol jazdiť rýchlejšie. Ľavá predná a pravá zadná pneumatika mali deväť rokov, pričom výrobca odporúča, aby ich majiteľ každé štyri roky menil. Dôsledkom veku a opotrebovania tak neboli dostatočne bezpečné. Nadmerne opotrebovaný bol aj kotúč ľavej zadnej brzdy, to však k nehode neprispelo.
Obit Paul Walker
Sheriff's deputies work near the wreckage of a Porsche that crashed into a light pole on Hercules Street near Kelly Johnson Parkway in Valencia, Calif., on Saturday, Nov. 30, 2013. A publicist for actor Paul Walker says the star of the "Fast & Furious" movie series died in the crash north of Los Angeles. He was 40. Ame Van Iden says Walker died Saturday afternoon. No further details were released. (AP Photo/The Santa Clarita Valley Signal, Dan Watson)

Walker a Rodas sa v deň tragédie zúčastnili na charitatívnej akcii usporiadanej v priestoroch ich spoločného obchodu s autami Always Evolving. Po jej skončení sa išli spolu previezť, pri návrate však približne 460 metrov od obchodu havarovali. Rodas stratil kontrolu nad vozidlom, ktoré narazilo do stĺpa pouličného osvetlenia a do stromu a začalo horieť.

Paul Walker sa narodil v kalifornskom meste Glendale a do povedomia divákov sa po prvý raz výraznejšie zapísal snímkou Varsity Blues z roku 1999. Už o dva roky neskôr si zahral v prvej časti akčnej série Rýchlo a zbesilo. Úlohu Briana O’Connera si následne zopakoval aj v ďalších štyroch filmoch (2003, 2009, 2011, 2013). Diváci a diváčky ho môžu poznať aj zo snímok ako Prúd času (2003), Do hlbiny (2005), 8 statočných (2006), Zbesilý útek (2006), Zabite Bobbyho! (2007), Rozsudok smrti (2008), Gangstri (2010), Pawn Shop Chronicles (2013) a Hours (2013). Na uvedenie do kín ešte čaká akčná krimi Brick Mansions, v ktorej si zahral. Siedmy film z úspešnej akčnej série Rýchlo a zbesilo by sa mal dostať do amerických kín 10. apríla 2015, pričom v ňom použijú aj scény, ktoré Walker pred smrťou stihol nakrútiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom