Najznámejšia a najstráženejšia väznica všetkých čias Alcatraz, bola dlhé roky považovaná za najbezpečnejšiu na svete. Podľa kompetentných nebolo fyzicky možné, aby niekto z väznice utiekol a útek aj prežil. Väznica je obklopená divokou ľadovou vodou so silným prúdom a je postavená na vysokých útesoch. Práve aj z toho dôvodu bola označovaná ako “Skala”.
Staroveké mimozemské záhady: Sú toto dôkazy toho, že našu planétu navštívili mimozemšťania?
Ako čierny bod histórie väznice Alcatraz sa jednoznačne vníma útek, ktorý sa odohral v roku 1960. Trojici zločincov sa podarilo pokoriť najbezpečnejší systém na svete a utiecť. Ich telá neboli nikdy nájdené a preto sa predpokladá, že sa väzňom podarilo utiecť na slobodu. Prípad nebol do dnešného dňa vyriešený, avšak teraz sa objavujú nové dôkazy, ktoré vrhajú na celý prípad úplne iné svetlo.
1. Federálna väznica Alcatraz
Federálna väznica Alcatraz bola postavená v roku 1934 so zámerom zadržiavať najnebezpečnejších zločincov, ktorí vyžadovali najprísnejšiu ostrahu. Väznica sa nachádza na kamennom ostrove v San Francisco Bay. Konštruktéri väznice si boli od začiatku istí, že nie je v ľudských silách utiecť zo Skaly a prežiť to. Lenže ani tento fakt neodradil väzňov od úteku.
2. Nemožné utiecť
Zdroje uvádzajú, že prvé myšlienky každého väzňa, ktorý bol transportovaný na Alcatraz, boli myšlienky na útek. Väznica bola používaná na federálne účely celých 29 rokov, od 1934 do 1963. Oficiálne správy z väznice zaznamenávajú veľké množstvo pokusov o útek. Lenže ani jeden nebol úspešný. Väčšina väzňov bola zadržaná priamo počas úteku, zvyšní útek neprežili – ich telá boli nájdené o čosi neskôr. Jedinou výnimkou bol útek zo dňa 11. júna 1962, kedy sa trom väzňom podarilo záhadle “vypariť”.
3. Frank Morris
Frank Lee Morris, narodený 1.9.1926 vo Washington, D.C., bol považovaný za veľmi inteligentného kriminálnika. Jeha kriminálna kariéra začala veľmi skoro, už v jeho 13 rokoch. Za jeho kriminálne správanie môže byť zodpovedný aj fakt, že vo veľmi skorom veku prišiel o oboch rodičov a dostal sa do detského domova. Odsúdený bol za mnoho menších priestupkov, ako aj za ozbrojené prepadnutie a užívanie drog. Na Alcatraz bol odvezený ako väzeň číslo AZ1441.
4. The Anglin Brothers
Alfred a John Clarence sa narodili do 13-člennej rodiny. Počas detstva sa veľmi často sťahovali kvôli práci ich rodičov. Boli odsúdení za veľké množstvo vykradnutí bánk, pri ktorých sa však nikto nezranil. Nikomu neublížiť bolo ich hlavným mottom. Najskôr boli väznení v Georgii, ale po opakovaných neúspešných útekoch boli transportovaní do Alcatrazu.
5. Allen West
Ďalší zo skupinky utečencov, Allen Clayton West, bol odsúdený za krádež auta. Taktiež nebol pôvodne väznený v Alcatraze, bol tam len prevezený po predchádzajúcom neúspešnom úteku. Samozrejme, že sa nejednalo len o obyčajného zlodeja. Nebolo mu dokázaných veľa vrážd, s ktorými bol spájaný. Allenovi sa nakoniec nepodarilo so skupinou utiecť, pretože sa mu nepodarilo uniknúť zo svojej cely. Bol však zodpovedný za celý plán úteku.
6. Plán úteku
Skupinka väzňov strávila mesiace plánovaním najväčšieho úteku v histórii. Mesiace strávili kopaním cesty na útek zo svojich ciel. Pomocou vykopanej diery v celách sa plánovali dostať do ventilačnej šachty a utiecť preč pomocou vlastnoručne zostrojeného člna. Všetko sa malo odohrať hlboko v noci, pod rúškom tmy. Plán znel jednoducho a jasne, teda aspoň na papieri.
7. Repliky tváre
Väzni počítali aj s nočnou kontrolou v celách. Vytvorili repliky tváre, ktoré by dozorcov presvedčili o tom, že všetko prebieha tak, ako má. O vynikajúcom pláne svedčí aj to, že väzni využili všetky dostupné zdroje. Repliku tváre vytvorili pomocou mydla a toaletného papieru, dofarbili ju farbami z väzenských dielní a použili ostrihané vlasy od väzenského kaderníka. Posteľ vypchali vankúšmi, obliečkami a prechádzajúci dozorcovia nadobudli dojem, že je všetko v poriadku.
8. Tunel ku slobode
Prípravy na útek trvali celé mesiace. Väzni využili takzvanú “hudobnú hodinku”, kedy sa celou väznicou ozývala hudba (väzni, ktorí mali strunový nástroj mohli hrať) a väzni plánujúci útek mohli zatiaľ bez obáv kopať tunel do ventilačnej šachty. Ako náradie používali vyradené pílové kotúče, ukradnuté lyžice, ako aj provizórny vrták vyrobený z motora vysávača.
9. Allen West to nezvládol
Prvým z problémov, ktoré sa objavili v deň úteku, bola šírka tunelu, ktorým mal prejsť Allen West. Bol príliš úzky na to, aby sa ním väzeň prepchal až do šachty a pokračoval v úteku. A tak Allen West zostal aj naďalej vo väzení. Na úteku teda zostala len trojica väzňov. Allen až do svojej smrti neprezradil spôsob, akým trojica ušla a ani kde by sa mali ukrývať. Celý plán si odniesol tak povediac do hrobu. Raritné však zostáva, že práve hlavný organizátor celého plánu sa vytúženej slobody nedočkal.
10. Ventilačné šachty
Ventilačné šachty z každej cely viedli do nestráženej chodby, ktorá sa nachádzala za každou celou. Už im nestálo nič v ceste aj napriek hlasnému rachotu počas úteku sa stráž rozhodla neskúmať jeho zdroj. Bachari uviedli, že počuli len jedno hlasné puknutie a potom bolo opäť ticho. Nemali dôvod pátrať po jeho pôvode, pretože odvtedy už nepočuli nič podozrivé. Väzni následne museli prekonať prevýšenie 12-tich stôp a nastúpiť do ručne vyrobeného raftu. Raft vyrábali z materiálov, ktoré objavili vo väznici. Väčšinou však použili pršiplášte (až 50 kusov), ktoré spojili dokopy. Vyrobili si aj provizórne pádlo, ktoré im malo pomôcť určovať smer plavby. Do raftu nastúpili na slepom konci ostrova. Túto časť ostrova nebolo možné pozorovať zo žiadnej väzenskej veže.
11. Raft a pádla
Na druhé ráno sa rozbehlo jedno z najväčších pátraní v krajine. Boli zalarmované všetky ozbrojené zložky, ktoré prehľadali celé okolie väznice. Nenašli však jedinú stopu, ktorá by ich priviedla k odhaleniu úkrytu väzňov. Až približne po 5 dňoch od úteku našli raft a pádla, ktoré väzni použili na útek.
12. Dôkazy a svedectvo
Počas pátrania sa policajtom podarilo nájsť plávajúcu záchrannú vestu a získali aj svedectvo kapitána rybárskej lode, ktorý tvrdil, že videl v noc úteku plávať na hladine telo. Popis sedel na Franka Morrisa. Postihol rovnaký osud aj bratov Anglinovcov? Počas pátrania sa polícia taktiež dozvedela, že jeden z bratov sa v telefóne predstavil a upozornil na svoj útek. Taktiež pohľadnica, ktorá prišla jednému z väzňov v Alcatraze obsahovala presne dohodnuté heslo, ktoré mali naplánované, ako znak úspešného úteku. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že celý útek bol plánovaný aj z vonku. Väzni mali mať komplica, ktorý ich čakal na Ostrove anjelov a odtiaľ ich loďou odviezol do San Francisca. S celým prípadom bol spájaný kriminálnik na slobode Ellsworth Johnson, avšak nikdy mu nič polícia nedokázala.
13. Nové svedectvo
Thomas Kent, ďalší z väzňov, ktorý bol včase úteku v Alcatraze vypovedal, že aj on sa podieľal na pláne úteku. Uviedol, že práve partnerka jedného z väzňov na úteku ich počkala a previezla do Mexika. Taktiež povedal, že bol pôvodne tiež účastníkom úteku, ale nakoniec cúvol z pôvodného plánu. Odôvodnil to tým, že nevedel plávať a útek by nezvládol. Ešte aj v súčasnosti by mali byť bratia Anglinovci nažive a žiť v Brazílii, konkrétne v Rio de Janeiro. Polícia však nemá žiadne indície ako ich nájsť.