Zábava dozorcov sa skončila smrťou väzňa - prinútili ho sprchovať sa v 80-stupňovej vode

Zdieľať

50-ročný Darren Rainey bol odsúdený do Floridského väzenia v roku 2012 za držbu kokaínu. Jeho dvojročný trest sa skončil len po štyroch mesiacoch, keď sa zábavka dozorcov zvrtla opačným smerom.

Darren Rainey, ktorý trpel schizofréniou, v jeden deň vykonal veľkú potrebu namiesto toalety do svojich nohavíc. Odmietal to po sebe očistiť, a tak ho dozorcovia zobrali do spŕch. Zamkli ho do jednej prednastavenej sprchovacej miestnosti, v ktorej teplotu vody vedeli dozorcovia ovládať z iného miesta.

Väčšine ľudí by napadlo, že Rainey dostal ako trest ľadovú sprchu. Bolo to však naopak – ovládanie sprchy bolo zmanipulované, a tak sa teplota vody dala nastaviť nad povolené hodnoty.

http://www.miamiherald.com/news/local/community/miami-dade/article149026764.html

Aj keď kričal a prosil, aby ho pustili, dozorcov to netrápilo. V sprche nechali Raineyho trpieť dve hodiny. Prišli ho vytiahnuť až vtedy, keď sa zrútil k zemi.

Dozorcovia sa ho snažili zachrániť, no bolo už neskoro. Rainey bol mŕtvy, na tele mal mnohé popáleniny druhého a tretieho stupňa. Jeho koža bola taká spálená, že sa pri dotyku zošupovala.

http://www.miamiherald.com/news/local/community/miami-dade/article149026764.html

Jeho smrť bola vyhodnotená ako nehoda. Väzni aj zdravotníci z väzenia informovali inšpektorov a detektívov, ktorí vyšetrovali Raineyho smrť, ako to skutočne bolo. Žiadne ďalšie kroky autority ale nepodnikli. Až kvôli nátlaku verejnosti bol prípad opätovne otvorený.

V tejto väznici vo Floride sa diali mnohé ďalšie horory – dozorcovia nútili väzňov biť sa medzi sebou, polievali ich chemikáliami, predávkovávali ich liekmi a nechávali ich hladovať.

Po ďalšom vyšetrení sa tieto obvinenia potvrdili a zodpovední dozorcovia stratili svoje pracovné pozície. Žiadny iný trest však nedostali.

Za porušenie občianskych práv a smrť Darrena Raineyho vysúdila jeho rodina v tomto roku od Floridského štátu 4,5 miliónov dolárov. Aj podmienky v tejto Floridskej väznici sa zlepšili.

Mnohí väzni ďakujú Raineymu za to, že vďaka nemu sa pre nich väzenský život stal lepším.

https://www.democracynow.org/2017/3/20/headlines/florida_no_charges_against_guards_in_death_of_schizophrenic_prisoner

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Podobné články