Obchodovanie s ľuďmi na Slovensku sa stalo alarmujúcim problémom, s rastúcim počtom prípadov sexuálneho a pracovného vykorisťovania, ako aj nútených sobášov detí.
Medzi najčastejšie formy trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi za posledné dva roky na Slovensku patria sexuálne vykorisťovanie, pracovné vykorisťovanie a nútené sobáše.
Ako ďalej informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová, pri rozdelení obetí podľa pohlavia sú muži obeťami prevažne pracovného vykorisťovania a ženy a deti zase obeťami sexuálneho vykorisťovania.
Pri rozdelení obetí podľa veku sú deti najčastejšie obeťami sexuálneho vykorisťovania a nútených sobášov a dospelé osoby sú obeťami pracovného vykorisťovania.
Stále sa objavujú nové spôsoby páchateľov
„Boj proti fenoménu obchodovania s ľuďmi je neľahký aj vzhľadom na to, že sa neustále objavujú nové spôsoby jeho páchania, pričom počet detských obetí sexuálneho vykorisťovania, ktoré sú obchodované vo väčšine prípadov vlastnými rodičmi, blízkymi príbuznými alebo známymi, stúpa. Podobne ako mnohé iné nelegálne činnosti aj obchodovanie s ľuďmi organizujú najmä rozsiahle, hierarchicky štruktúrované zločinecké skupiny, ale aj jednotlivci,“ uviedla v tejto súvislosti prokurátorka Generálnej prokuratúry SR špecializujúca sa na boj proti obchodovaniu s ľuďmi Zuzana Király.
Zároveň zdôraznila, že trestný čin obchodovania s ľuďmi je závažným zločinom proti ľudskej dôstojnosti a integrite, preto všetky jeho obete potrebujú komplexnú ochranu.
V minulosti bola Slovenská republika podľa prokuratúry považovaná prevažne za takzvanú zdrojovú krajinu, avšak na základe údajov z roku 2023 možno Slovensko považovať prevažne za krajinu vnútroštátneho vykorisťovania, teda aj za cieľovú krajinu.
Z celkového počtu identifikovaných obetí v roku 2023, ktorých bolo 44, uviedlo celkom 32 obetí ako krajinu vykorisťovania práve Slovensko. Zo spomenutého počtu identifikovaných obetí bolo podľa prokuratúry 21 detí.
Zneužívajú najmä nepriaznivú finančnú situáciu obetí
Páchatelia v prípadoch trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi za účelom sexuálneho vykorisťovania zneužívajú podľa prokuratúry najmä nepriaznivú finančnú situáciu obetí, často aj ich drogovú závislosť, a následne ich hrozbou násilia, ako aj násilím, podávaním alkoholických nápojov, resp. podávaním omamných a psychotropných látok nútia k výkonu sexuálnych služieb.
Pri sexuálnom vykorisťovaní boli detegované ako prostriedky kontaktu sociálne siete, ktoré sú však vo väčšej miere využívané nie tak na lákanie obetí, ale skôr na ponúkanie služieb obetí a lákanie klientov. Pri ostatných formách vykorisťovania neboli využívané online platformy na komunikáciu a lákanie obetí či klientov.
Pracovné vykorisťovanie
Pri pracovnom vykorisťovaní prevláda podľa zistení prokuratúry v rámci náboru osobný kontakt obete a páchateľa, ktorý ponúka zlepšenie životných podmienok obetí. V rámci modus operandi nútených sobášov ako formy trestného činu obchodovania s ľuďmi sa rozlišuje nútený sobáš dospelých žien za účelom legalizácie pobytu štátnym príslušníkom tretích krajín v Európskej únii a nútené sobáše detí.
„V trestných veciach agendy obchodovania s ľuďmi je vedené aj finančné vyšetrovanie spočívajúce v preverovaní majetkového profilu stíhaných osôb, zisťovaní prevodu finančných prostriedkov pochádzajúcich z páchania trestnej činnosti a výšky neoprávneného obohatenia sa z páchania trestnej činnosti,“ doplnila Király.