Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Odpoveď na túto otázku by vám mala prezradiť, či ste psychopatom alebo nie

Sialene oci pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
reklama:
reklama:

Diagnostikovať psychopata nie je jednoduché. Antisociálne alebo psychopatické typy sú v Diagnostickej a štatistickej príručke duševných porúch definované ako osoby s nadpriemerným zameraním na seba a so zvykom využívať iné osoby.

Stále je však ťažké definovať takéhoto človeka, pretože väčšina z nás má niektoré psychopatické črty. Niektoré z daných čŕt sú pre nás užitočné, napríklad udržanie si chladnej hlavy a charizma. Viacerí vedci sa však pokúsili nájsť spôsob diagnostikovania psychopatického správania.

Tím z Columbia Business School a Cornell University položil pri svojej štúdií zúčastneným niekoľko otázok Jedna z nich bola: „Neovládaný vozeň ide zabiť päť ľudí. Vy stojíte na lávke vedľa vysokého cudzinca, vaše telo je priľahké, aby ste vlak zastavili, ale ak postrčíte cudzina na koľaje a zabijete ho, ušetríte päť ľudí.“ Tí, ktorí odpovedali tak, že morálne správne konanie je také, ktoré zabezpečí najlepší výsledok, mali viac psychopatických a machiavelistických osobnostných čŕt.

Ak by ste sa rozhodli postrčiť muža na koľaje, máte veľa spoločného s vyššie spomínanými ľuďmi. Machiavelli veril, že „konce/výsledky ospravedlňujú prostriedky“ a že zabíjanie nevinných ľudí môže byť morálne a efektívne v politike, pokiaľ sa tým dosiahne vyššie dobro.

Avšak diagnostika psychopatov nie je taká ľahká. Len preto, že urobíte teoretické rozhodnutie, ktoré má za následok smrť hypotetických ľudí, nemusíte byť psychopatom.

Hádanka

Takýto problém vzniká aj pri rôznych populárnych hádankách, ktorými údajne možno určiť psychopata.
Dievča sa na pohrebe vlastnej matky stretne s mužom, ktorého predtým nevidela. Myslela si, že je úžasný a verila, že je láskou je života. Keď odišiel, uvedomila si, že nemá naňho číslo. O niekoľko dní neskôr dievča zabilo vlastnú sestru. Prečo to urobila?

Ak prídete na motív, ste pravdepodobne psychopatom.

Toto je odpoveď: Ak zabije svoju sestru, má šancu sa znovu stretnúť s mužom, pretože príde na jej pohreb.

Nepanikárte, ak máte „psychopatickú“ odpoveď

Dopracovanie sa k odpovedi, prečo zabila dievčina svoju sestru, si vyžaduje určitú úroveň kritického myslenia. Dostanie sa k nej môže znamenať, že ste dobrí v riešení problémov. Koniec koncov to, že sa dopracujete k odpovedi, neznamená, že by ste to aj sami urobili.

Psychopati tvoria asi 1 % populácie a zvyčajne nie sú ľuďmi okolo seba identifikovaní. To, čo ich odlišuje, nie je odpoveď na jednu otázku, ale tiež nedostatok výčitiek a empatie.

Ak ste strčili chlapca pod prichádzajúci vlak alebo ste pochopili, prečo sestra musí zomrieť, neznamená to, že ste psychopat. Ak ste sa pri tom cítili dobre, je to už iná vec.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 14. novembra 2017Zdroj www.businessinsider.com © Najky.sk
K téme
reklama:
reklama:
reklama: