Pamätník a Múzeum SNP v Banskej Bystrici

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 01 25 oa15.21.20.jpg

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo rôznych múzeí či galérií, ktoré ponúkajú rozličné expozície a výstavy venované všelijakým témam. Medzi veľmi zaujímavé múzeum, hlavne kvôli expozíciám, patrí aj Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Už ste v tomto múzeu boli?

Pamätník SNP

Tento pamätník je jedným z najvýznamnejších pamätníkov na Slovensku, ktorých úlohou je pripomínať obdobie 2. svetovej vojny a Slovenské národné povstanie, centrom ktorého bola práve Banská Bystrica. Je dielom architekta Dušana Kuzmu a bol dokončený v roku 1969.

Kde sa stavba nachádza?

Táto architektonicky zaujímavá stavba sa nachádza na východ smerom od centra mesta Banská Bystrica. Budova je symbolicky rozdelená na dve časti, ktoré sú spojené mostom. Pod mostom, v pietnej sieni, pri hrobe neznámeho vojaka, horí večný oheň.

Múzeum

Nachádza sa tam aj múzeum a archív vývoja slovenskej spoločnosti v období rokov 1918-1948 so zameraním na protifašistický odboj a Slovenské národné povstanie. Okrem ďalších zaujímavých výstav a expozícií sa tam nachádza aj knižnica s približne 20 tisíc knihami. Vedeli ste o tom?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom