Pozor na to, komu posielaš svoje fotky! Slovenskí policajti zadržali vydieračov, ktorí využívali intímne fotky obetí zo sociálnych sietí!

Zdieľať
CYBERCAFES TAKING NAMES
Allison Fleece, 20, from Grand Blanc, Mich, serfs the internet in an Internet point at Rome, Monday, Oct. 24, 2005. In a heavily immigrant neighborhood near the main railway station, Ahmed Sohel points dejectedly to the empty seats in front of the computer terminals at his cybercafe/phone center. (AP Photo/Pier Paolo Cito)

Banskobystrická polícia vyriešila rozsiahly prípad vydierania, ktorého obeťami boli desiatky ľudí z celého Slovenska. Policajti zadržali šiestich podozrivých, ktorí sú obvinení z vydierania v spolupáchateľstve a hrozí im trest od dvoch do šiestich rokov odňatia slobody.

Páchatelia na sociálnej siete kontaktovali obete a žiadali od nich výmenu intímnych fotiek. Oslovený človek poslal intímnu fotku na udané telefónne číslo a jeden z páchateľov ho následne na to kontaktoval s tým, že ho udá, prerože poslal intímnu fotku jeho maloletej dcére.

V niekoľkých prípadoch sa páchateľ dokonca predstavoval ako policajt a boli zneužité tri mená reálnych policajtov. Páchatelia sa obetiam vyhrážali podaním trestného oznámenia a medializáciou prípadu.

Na základe vydierania obete posielali páchateľom na účty sedem až osemtisíc eur. Medzi obvinenými sú tri ženy a traja muži z okresu Lučenec vo veku 20 až 52 rokov.

Štyria z nich sú stíhaní na slobode, dvaja skončili vo väzbe. Podľa polície je poškodených omnoho viac, ako sa podarilo policajtom zdokumentovať. Polícia zároveň varuje, aby si užívatelia sociálnych sietí dávali pozor na to, komu poskytujú svoje osobné údaje alebo fotky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom