Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prezidentka Zuzana Čaputová odkazuje Jankovskej: ODSTÚPTE!

Zuzana Čaputová
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA
reklama:
reklama:

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová ostro skritizovala aktuálnu politickú situáciu. Vyjadrila sa k nej v pondelok doobeda potom, ako minulý týždeň vyšli najavo šokujúce zistenia o lustrovaní prokurátorov, ale aj o zhabaní mobilných telefónov niekoľkých sudcov, ktorí si mali dopisovať s obvineným Mariánom Kočnerom.

Ten mal mať na povel nielen políciu, ale aj niektorých prokurátorov a sudcov. Čaputová dnes jasne vyslala signál práve Monike Jankovskej, ktorú Kočner označil za opičku. „Uvedomujem si, že informácie, ktoré posledné dva týždne prinášajú médiá, sú veľmi znepokojivé. Nepočúvajú sa ľahko nikomu z nás, lebo sa dotýkajú toho najkrehkejšieho, čo v našej spoločnosti máme, a to dôvery v štát a inštitúcie, ktoré nás majú chrániť a zaručovať spravodlivosť. Obraz doby, ktorú sme žili, a ktorú stále žijeme, nás v posledných dňoch stále viac šokuje… Hovorí o tom, že spravodlivosť na Slovensku bola tovarom a že istí ľudia si ju dokázali pre seba kúpiť. Že niektorí ľudia z inštitúcií, ktoré nás majú chrániť (z polície, prokuratúry, súdov), chránili ich. Časť ľudí s nimi kolaborovala, slúžila zločinu, a časť ľudí tento stav tolerovala. Obe sú neprípustné,“ zaznelo v Čaputovej prejave.

„V čase keď si mocní dohadovali mobilom svoje kšefty, v tom istom čase ste na svoju spravodlivosť čakali vy, bežní ľudia. Máte právo dostať kvalitnú službu, aj v podobe zabezpečenia spravodlivosti. Namiesto toho sa tu niekto cynicky pokúsil vytvoriť štát v štáte a ovládnuť ho pre seba a svojich ľudí. Toto si nikto z vás nezaslúži. Nikto z vás. Toto musí skončiť a nikdy sa to nesmie zopakovať. Slovensko teraz v mnohom stojí na križovatke, na ktorej sa rozhodne o tom, ako sa na našu generáciu raz budú pozerať naše deti, a najmä, v akej krajine budú žiť. Či dokážeme tentoraz trestné činy vyšetriť a vinníkov postaviť pred spravodlivý súd. Pre Slovensko potrebujeme jedinú odpoveď – tento raz to musíme dokázať. Verím práci vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorá je na dobrej ceste, a chcem sa im za ich prácu poďakovať – máte môj rešpekt a podporu. Nesmieme však poľaviť ani my. Teraz je obzvlášť potrebné, aby nás všetkých spájal jeden cieľ a nerozdeľovali nás konflikty,“ pokračovala prezidentka.

Čaputová priamo povedala aj to, či by štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti mala zotrvať vo svojej funkcii. Práve ona sama zatiaľ neodišla zo svojho postu, rovnako ju neodvolal ani minister Gábor Gál, či premiér Peter Pellegrini. Prezidentka však vidí veci jasne – štátna tajomníčka musí skončiť. „Pokiaľ majú orgány činné v trestnom konaní dôvod zaujímať sa o komunikáciu štátnej tajomníčky s podozrivým z objednávky vraždy a obžalovaným z iných trestných činov, je neobhájiteľné naďalej zotrvávať v jednej z najvyšších pozícií na ministerstve spravodlivosti,“ povedala na adresu Jankovskej. Tá však akékoľvek kontakty, či dopisovanie s Kočnerom odmieta. Zaujímavosťou však je, že telefón nezhabali iba jej, ale aj Miriam Repákovej, ktorá rozhodla v kauze Technopol v prospech Kočnera a tiež sudkyni Haitovej, ktorá bola členkou odvolacieho senátu v kauze zmeniek, navyše je sestrou Jankovskej. V prípade zhabaných mobilov sa spomína aj Zuzana Maruniaková – sudkyňa, ktorá rozhodla v prípade miliónových zmeniek rovnako v prospech Kočnera. Čaputová svojimi dnešnými vyjadreniami riskuje otvorený konflikt so Smerom SD, ktorého nominantkou Jankovská je. Práve najsilnejšia vládna strana odmieta k Jankovskej zaujať akékoľvek stanovisko a zatiaľ kompetentní mlčia.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor ste, SITADátum 26. augusta 2019
reklama:
reklama:
reklama: