Prípad reinkarnácie Bridey Murphy, ktorý si získal pozornosť veriacich, ale aj skeptikov

Zdieľať
Brideymurphytitulna.jpg

Veríte v reinkarnáciu? Počet ľudí, ktorí veria v prevtelenie duše do nového tela, v dnešnej dobe stúpa, a to najmä vďaka mnohým dôveryhodným prípadom. V druhej polovici 20. storočia však nastal najväčší nárast vďaka využívaniu regresívnej hypnózy. Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý bol vykonaný v Spojenom kráľovstve, nastal nárast u ľudí, ktorí veria v reinkarnáciu, až o 10%. Vďaka regresívnej hypnóze sa človek dokáže vrátiť v spomienkach do svojho predošlého života a rovnako to bolo aj v prípade Bridget (Bridey) Murphy, ktorá v roku 1952 zaujala pozornosť širokej verejnosti.

Čo je to reinkarnácia pravdepodobne väčšina z vás vie. No pre tých, ktorí sa s týmto pojmom ešte nestretli, uvedieme skrátené vysvetlenie. Je to jav, pri ktorom sa duša po smrti zrodí respektíve prevtelí do nového tela. O reinkarnácií hovorí mnoho kultúr a náboženstiev. Reinkarnácia nebola nikdy dokázaná, avšak pokusov už bolo mnoho, a to práve pomocou spomínanej hypnózy a meditácie.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/The_Search_for_Bridey_Murphy_Recordings.png

Jeden z prípadov v roku 1952 posunul mesto Pueblo v štáte Colorado do povedomia či už veriacich, alebo aj skeptikov. Morey Bernstein, priateľ mladej ženy menom Virginia Tighe, bol amatérsky hypnotizér, ktorý sa rozhodol, že svoju kamarátku uvedie do hypnózy. Pri prvom posedení sa Virginia dostala do doby svojej mladosti, dospievania, ale aj detstva. Virgínia sa zdala ako veľmi vhodná osoba na vykonávanie hypnózy, preto sa Morey Bernstein pokúsil hranicu o čosi posunúť a vyskúšal, či jeho kamarátka uvidí aj niečo pred narodením.

Takmer okamžite začala zhypnotizovaná Virginia rozprávať írskym prízvukom. Vravela, že nie je žiadna Virginia, ale žena menom Bridey Murphy, ktorá žila v Írsku v 19. storočí. To bolo nanajvýš kuriózne a amatérsky hypnotizér spozornel, pretože vedel, že Virginia nikdy v Írsku nebola a neovládala ani ich prízvuk.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7b/Morey_Bernstein_hypnotist.png

Klebety o tomto prípade sa okamžite rozšírili a Bernstein sa rozhodol, že vykoná ďalšie posedenia, vďaka ktorým sa mu podarilo zostaviť životopis neznámej Írky Bridey.

Bridey sa narodina v roku 1798 v írskom meste Cork. Vyrastala tam až do svojich sedemnástych narodenín, keď si vzala za manžela právnika a presťahovala sa do Belfastu. Prežila úplne bežný život a zomrela v roku 1864. Povedala, že po svojej smrti sledovala vlastný pohreb a že posmrtný život nie je ani miestom smútku a ani miestom šťastia.

Https://c2.staticflickr.com/4/3808/10482459063_f5abe9b0ed_b.jpg

Keď sa do prípadu zahryzli média, stal sa najhorúcejšou novinkou. Reportéri začali pátrať po akýchkoľvek záznamoch o Bridey Murphy, no nepodarilo sa im nájsť žiaden rodný list. Virginia tvrdila, že Bridey žila v drevenom dome, avšak všetky domy v danej írskej oblasti boli v 19. storočí tehlové. Napriek tomu Virginia/Bridey poskytla niekoľko pravdivých informácií, ktoré presne popisovali detaily okolia, kde mala Bridey žiť.

Https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Cork#/media/File:Patrick_Street_Cork2.jpg

Okolo tohto prípadu bol tak veľký ošiaľ, až sa veci začali vymykať spod kontroly. V okolí sa začali organizovať večierky, na ktoré chodili hostia ako osoby z predošlých životov. V baroch sa začali predávať reinkarnačné kokteily. Ľudia tvrdili, že boli v predošlých životoch šľachticmi, stredovekými pastiermi či dokonca zvieratami. Dokonca sa odohral smutný prípad, keď 19-ročný chlapec spáchal samovraždu, aby dokázal, že fenomén reinkarnácie je skutočný.

Napriek všetkému mnoho reportérov prípad zhypnotizovanej Virginie uzavrelo ako podvrh, no niekoľko z nich naďalej pátralo po akejkoľvek zmienke o zosnulej Bridey Murphy. Avšak neúspešne. Čo si o reinkarnácii myslíte vy?

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom