SMUTNÉ správy pre svet: Najstarší pes Bobi zomrel v neuveriteľných 31 rokoch

Zdieľať
Najky titulka 6 4.jpg
Foto: AP Photo/ Jorge Jeronimo

Bobi bol vo februári 2023 uznávaný ako najstarší pes na svete a tiež ako najstarší pes vôbec, čím prekonal rekord z prvej polovice minulého storočia.

Vo veku 31 rokov a 165 dní zomrel v sobotu v Portugalsku pes Bobi, ktorý bol podľa Guinnessových svetových rekordov najstarším psom na svete. Ako referuje spravodajský web BBC, jeho úmrtie na sociálnej sieti oznámila veterinárka, ktorá ho niekoľkokrát ošetrovala.

„Napriek tomu, že prežil každého psa v histórii, jeho 11 478 dní na zemi by tým, ktorí ho milovali, nikdy nestačilo,“ napísala veterinárka Karen Beckerová. Bobi sa vo februári stal najstarším žijúcim psom na svete a zároveň najstarším psom vôbec, čím prekonal predchádzajúci rekord z prvej polovice minulého storočia.

Záchrana Bobiho

Predchádzajúcim najstarším psom bol austrálsky Bluey, ktorý zomrel v roku 1939 vo veku 29 rokov a päť mesiacov. Bobiho vysoký vek potvrdila portugalská vládna databáza domácich zvierat, ktorú spravuje Národná únia veterinárnych lekárov. Identita Bobiho nástupcu s titulom najstaršieho žijúceho psa na svete zatiaľ nebola odhalená.

Bobi prežil celý svoj život s rodinou Costovcov v dedine Conqueiros neďaleko západného pobrežia Portugalska. Na svet prišiel spolu s ďalšími tromi šteniatkami. Leonel Costa, ktorý mal v tom čase osem rokov, povedal, že jeho rodičia mali príliš veľa zvierat a rozhodli sa dať šteniatka preč, ale Bobi im ušiel.

Dlhoveké psy v rodine

Leonel Costa spomína, že spolu s bratmi držali v tajnosti pred svojimi rodičmi, že sa starajú o Bobiho, až do chvíle, kým ich nakoniec odhalili. Bobi sa nakoniec na viac ako tri desaťročia stal súčasťou rodiny a dokonca jedával rovnaké pokrmy ako jeho páni.

Pred smrťou mal Bobi problémy s chôdzou a zhoršoval sa mu zrak. Podľa Costovcov nebol jediným psom v ich rodine, ktorý prežil dlhý život. Bobiho matka sa dožila 18 rokov, zatiaľ čo ďalší pes z rodiny zomrel vo veku 22 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom