Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Stalo sa niečo nečakané! Pozri, čo našla sonda na Marse!

mars
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Toto nikto nečakal! Prieskumná sonda Mars Reconnaissance Orbiter robila snímky povrchu našej najbližšej plánety. A našla niečo poriadne stratené…

Podarilo sa jej identifikovať polohu sondy Beagle2! Tá sa stratila na Marse v roku 2003. Podľa všetkého to vyzerá tak, že zariadenie pristálo na planéte v poriadku. Vedcom sa však odvtedy s ňou nepodarilo nadviazať kontakt. Podľa najnovších snímok problém v komunikácii nastal pri nedostatočnom rozvinutí ramien so solárnymi panelmi.

Ako vysvetlil vedúci misie sondy Mark Sims z Univerzity v Leicesteri, „bez úplného rozvinutia nebolo vôbec možné so sondou komunikovať, pretože rádioanténa sa nachádzala pod solárnymi panelmi. Príčina poruchy je čistá špekulácia, no mohlo ísť, a pravdepodobne aj šlo, o čistú smolu. Možno sa ramená pri rozvíjaní skrivili, pretože priestor naokolo nebol dostatočne veľký, alebo sa neoddelil padák a spôsobil zaseknutie“.

Beagle2 pristál asi päť kilometrov od stredu pristávacej zóny. V blízkosti sondy sú aj mechanizmy, ktoré sonde pomáhali pri zostupe atmosférou a pristávaní.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor IvkaDátum 16. januára 2015Zdroj SITA, © SITA 2015, youtube.com, video: youtube.com
K téme ,
reklama:
reklama:
reklama: