Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

STAROVEKÉ MOTÍVY 2. ČASŤ: Kto bol pán zverov a čo znamená symbol troch králikov?

10 master of animals.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
commons.wikimedia.org2_of_2).jpg
reklama:
reklama:

Staroveký svet ostáva stále zahalený rúškom tajomstva, ale existujú záznamy a predmety žiariace a ukazujúce nám životné cesty našich predkov. Sú niektoré motívy, ktoré boli populárne u viacerých národov a predsa nikto nevie s istotou povedať na čo slúžili a čo vlastne znamenali.

PÁN ZVEROV

Pán zverov je muž (alebo žena) s dvoma zvieratami, ktoré drží na znak dominancie. Ide o rozličné druhy zvierat , od hada po býka až po leva. Jedna z najstarších sošiek má 5000 rokov a pochádza z Uruk. Ide o postavu držiacu dve husi. Pred 3000 rokmi sa tento motív rozšíril a objavuje sa na všetkom z Bronzovej doby- od bronzových nádob z talianskeho Ríma po pohrebné predmety z obety afgánskej kráľovnej. Najznámejší kúsok pochádza z Egypta a datuje sa zhruba do roku 3400 pred naším letopočtom. Gebel el-Arak je nôž, na ktorom je Pán zverov. Podľa mnohých odborníkov motív vznikol v starovekej Mezopotámii a býva spájaný s hrdinom Gilgaméšom. Ako sa stal tak populárnym a ako sa rozšíril po celom svete zostáva záhadou.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trois_li%C3%A8vres_%C3%A0_oreilles_communes_-Eglise_d%27Anjeux.jpg
commons.wikimedia.org

TRAJA KRÁLICI

Symbol troch králikov je sám osebe veľmi jednoduchý. Traja králici alebo tri zajace sú naaranžované do tvaru trojuholníka a vyzerajú pritom akoby mal každý len jedno ucho. Motív sa objavil v starovekom budhistickom jaskynnom chráme zo Sui dynastie na látke vyrobenej pred 17-18. Storočiami. Symbol je vyrezaný aj v stredovekých kostoloch v Anglicku a je zobrazený aj na mongolskej minci pochádzajúcej z éry Džingischána. Objavuje sa v historických ukrajinských synagógach a katedrálach vo Francúzsku či Nemecku. Nie je známe, ako sa symbol stal takým populárnym ani ako sa rozšíril po svete.

http://www.ashmolean.org/ash/britarch/highlights/stone-balls.html
www.ashmolean.org

KAMENNÉ LOPTIČKY

Ak chcete nahnevať britských archeológov, spýtajte sa ich na vyrezávané kamenné loptičky. Loptičky boli nájdené po rôznych miestach naprieč Veľkou Britániou a Írskom a mnoho ich je aj v Škótsku a vedci sa nevedia zhodnúť a vlastne ani prísť na to, čo loptičky vlastne sú. Väčšina z nich sa datuje do Neolitu, teda do rokov 3000-2500 pred naším letopočtom. Sú takmer rovnaké, čo sa týka veľkosti a aj zárezy sú rovnaké. Kvalita vyrezávania je rôzna, ale všetky sú založené na symetrii. Ako sme už písali, sú rôzne teórie ohľadom ich využitia, ale asi všetci sa zhodnú na tom, že loptičky asi nemali žiadne praktické využitie a zriedka kedy vykazujú známky zničenie. Zaujímavé je aj to, že loptičky sa objavujú vždy jednotlivo.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 3. novembra 2016Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: