Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Svedectvá o Selme, príšere z jazera Seljordsvatnet

Selmatitulna.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

V nórskom okrese Telemark leží jazero Seljordsvatnet o rozlohe 46 kilometrov štvorcových, ktoré vzniklo pôsobením ľadovcov v poslednej dobe ľadovej. Už v 50. rokoch 18. storočia sa v oblasti začali šíriť hlásenia o obrovskom tvorovi, pripomínajúcom plaza, ktorý žije v hlbinách spomínaného jazera. Očité svedectvá, ktorých počet v dnešných dňoch narástol na číslo 500, vo všeobecnosti opisujú tvora, miestnymi prezývaného Selma, ako 9 až 13 metrov dlhého hada, pripomínajúceho obrovskú anakondu. Niektoré z hlásení taktiež hovoria o niekoľkých výbežkoch na jeho chrbte. Naozaj žije v jazere Seljordsvatnet neznámy živočích?

Jeden z prvých zdokumentovaných prípadov stretnutia s príšerou Selmou sa datuje do roku 1880, keď muž menom Bjorn Bjorge a jeho matka Gunhild tvora údajne rozsekli na polovicu. Podľa záznamu sa jedna polovica preplazila naspäť do jazera a druhá sa rozložila na brehu.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Seljordsvatnet,_Seljord,_Telemark,_Norway_ _panoramio_(1).jpg_panoramio_1.jpg
Foto: www.imgur.com

Ďalšie svedectvá

V lete roku 1918 sa v jedno ráno, keď bolo počasie nanajvýš príjemné a hladina jazera vytvárala zrkadlový odraz, vybral muž menom Karl Karlsson k blízkemu mostu, kde chcel vyskúšať svoje rybárske zručnosti. Zrazu však vo vode zbadal podivného živočícha, ktorý sa vysokou rýchlosťou blížil priamo k nemu. Karl sa natoľko vystrašil, až upustil udicu, ktorá spadla do vody, a utiekol preč. Hlavu živočícha, ktorá trčala z vody na meter, prirovnal ku konskej. Keď sa tvor priblížil k mostu na zhruba 40 metrov, zastavil, ponoril sa pod vodu a znova zmizol.

Https://en.wikipedia.org/wiki/Oarfish#/media/File:Giant_oarfish_bermuda_beach_1860.jpg
Foto: www.imgur.com

To isté leto objavil Torgil Bjorge niečo, čo pripomínalo obrovské kusy mäsa, ako plávajú na hladine jazera Seljordsvatnet. Pri inej príležitosti zase videl na pobreží zviera, pripomínajúce krokodíla, ktoré sa rýchlo vyparilo a skrylo medzi hromadou kamenia. Dva roky neskôr šiel Eivind Fjodstuft na jazero chytať ryby. Bol nezvyčajne teplý deň. Keď muž došiel na miesto, zbadal, ako z vody vychádza podivné zviera a lezie na súš. Keď však Eivind podišiel bližšie, tvor sa zvrtol a utiekol do vody, kde sa stratil pod hladinou.

Muž živočícha opísal ako 15 – 20 metrov dlhého a úzkeho tvora s hlavou pripomínajúcou krokodíla. Zviera bolo čiernej farby a malo šupinaté nohy tesne pod krkom. Nevidel žiadne oči ani ústa, no tvor údajne otáčal hlavou zo strany na stranu, akoby skúmal okolie.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Seljord_lake.JPG
Foto: www.imgur.com

V roku 1996 na jazere Seljordsvatnet rybárčili dvaja muži. Keď začalo zapadať slnko, hrobové ticho prerušil čudný zvuk, ozývajúci sa z vody. Hlava pripomínajúca tú konskú, ktorá sa nachádzala na 3 metre dlhom krku, sa pomaly vynorila z vody. Tvor pozeral na dvoch rybárov, keď vtom sa naspäť ponoril a zmizol pod hladinou.

Http://www.unknownexplorers.com/selma.php
Foto: www.imgur.com

Prípad zo súčasnosti

V jedno skoré ráno v júli roku 2001 sa syn a otec z Osla, ktorí chceli zostať v anonymite, vybrali k jazeru, aby si zaplávali v jeho studenej a osviežujúcej vode. Keď preplávali zhruba 90 metrov, na brehu si všimli niečo čudné. Predpokladali, že je to odlomený konár alebo hromada starých pneumatík, ktoré naplavila voda cez noc. Keď sa dvojica mužov priblížila na zhruba 10 metrov, zistili, že šlo o niečo, čo mohli opísať jedine ako obrovského hada, pohybujúceho sa popri vode.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sea_serpent_from_Hart_Nautical_Collections.jpg
Foto: www.imgur.com

Zdalo sa, že tvor o nich nevie, no keď syn zo seba vydal zvuk, hlava obrovského hada sa otočila priamo na nich, no vtom tvor zaliezol naspäť pod vodu. Dvojica odhadla jeho dĺžku na zhruba 10 metrov. Telo mal však široké ako pneumatika.

Lovci príšer

V auguste roku 2000 sa do prípadu zahryzol aj tím medzinárodných výskumníkov a lovcov tajomných príšer, ako je aj Selma. Tím mal v pláne použiť okrem rôznych sond a iných prístrojov aj špeciálnu pascu, ktorá mala obrovského hada chytiť. Aj keď pasca zostala prázdna, údajne sa im podarilo zachytiť zaujímavé sonárne záznamy.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Seljordsvatnet,_Seljord,_Telemark,_Norway_ _panoramio.jpg
Foto: www.imgur.com

Špekulácie o tom, čím Selma v skutočnosti je, hovoria o mnohých možnostiach, ako je napríklad obrovský sumec, úhor, prehistorický živočích, ktorý prežil až dodnes, alebo obrovská anakonda. Aj keď plazy nie sú schopné prežiť v tak studenej vode, akú má jazero Seljordsvatnet, mnoho ľudí sa domnieva, že takýto živočích je schopný evolúcie a že sa mohol prispôsobiť novým podmienkam.

Aj keď nejestvujú žiadne hmotné či vizuálne dôkazy o existencii Selmy, prezentované boli fotografie a videá členmi organizácie GUST, ale aj miestnymi obyvateľmi, ktoré naznačujú, že vo vode sa naozaj nachádza niečo veľké a tajomné.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Daniel MičkoDátum 15. marca 2018Zdroj www.unknownexplorers.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme ,
reklama:
reklama:
reklama: