Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Temné pozadie detských rozprávok 1.časť: Čo sa ukrýva za príbehmi, ktoré nám rodičia čítali na dobrú noc?

Vitrotredridinghood 1.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: senzaerroridistumpa.myblog.it

Ktoré dieťa nemiluje rozprávky, fantastické príbehy, v ktorých bojuje dobro a zlo? No vedeli ste, že za niektorými rozprávkami sa ukrýva temná skutočnosť alebo, že niektoré rozprávky boli pôvodne horormi?

Janko a Marienka

Rozprávka o dvoch súrodencoch, ktorých nevlastná matka donúti otca detí, aby ich vyhnal do lesa, pretože to je jediný spôsob ako sa uchránia od hladovania. Janko a Marienka sa dostanú do rúk zlej strige, ktorá ich chce vykŕmiť a zjesť. Veľký  hladomor v rokoch 1315-1317 tvorí pozadie tejto temnej kanibalistickej rozprávky. Vyhladovanie a choroby zasiahli Európu, zvýšili kriminalitu, smrť bola bežná a objavil sa kanibalizmus. Veľa zničených rodičov sa rozhodlo opustiť svoje deti, lebo len tak sa mohli uchrániť pred vyhladovaním na smrť.

Hansel and gretel rackham.jpg
Public Domain, commons.wikimedia.org

Červená Čiapočka

Prekvapivo to boli bratia Grimmovci, ktorí v 19. storočí zjemnili rozprávku, keď do nej pridali poľovníka ako záchrancu. V skoršej verzii z roku 1697 od Charlesa Perraulta, Červená Čiapočka nevedomky zje vlastnú starú mamu, ktorú predtým vlk roztrhal na kusy a naservíroval telo dievčatku. V inej strašidelnej verzii vlk požaduje od dievčaťa, aby sa vyzlieklo donaha. Čiapočka súhlasí a ľahne si k nemu do postele. Nakoniec ju vlk zožerie zaživa a tým príbeh končí.

Vitrotredridinghood.jpg
senzaerroridistumpa.myblog.itFoto: senzaerroridistumpa.myblog.it

Malá morská víla

Vo verzii od Walta Disneyho Ariel vymení svoj sladký spevavý hlas za nohy, vo verzii Hansa Christiana Andersena z roku 1837 sa vzdá jazyku. Čo je ale horšie, každý krok je pre Ariel mučením, ako keby ju rezali nabrúsené nože do novozískaných končatín. Len deň ju delí od svadby s princom, ale princ si vezme inú a Ariel sa zmení na morskú penu.

Edmund_dulac_ _the_mermaid_ _the_prince.jpg
upload.wikimedia.orgFoto: upload.wikimedia.org

Šípková Ruženka

Neexistujú žiadne rozprávkové kmotry, na ktorých je novodobá rozprávka založená. Taliansky básnik Giambattista Basiel príbeh publikoval v roku 1634 a Tálii (Ruženke) sa pod necht zapichne čriepok, kvôli ktorému odpadne a zomrie. Jej otcovi to zlomí srdce a nie je schopný dcéru pochovať, tak ju len uloží do jednej z mnohých miestností zámku. Kráľ, ktorý nasleduje svojho loveckého sokola, sa dostane do zámku, kde objaví spiacu krásavicu. Keď nie je schopný zobudiť ju, znásilní ju a vráti sa domov. Hoci je to neuveriteľné, Tália porodí dve deti, z ktorých jedno vycucne Tálli čriepok spod nechta, čím zruší kliatbu. Kráľ, ktorý Táliu znásilnil, sa medzitým oženil. Keď sa jeho manželka dozvie o existencii Tálie, naplánuje, že zabije jej deti, uvarí ich a naservíruje manželovi. Kráľovnej kuchár však deti zamení za jahňa. Keď sa kráľ dozvie o pláne jeho manželky, upáli ju zaživa, aby mohol byť s Táliou.

Talia.jpg
4.bp.blogspot.comFoto: 4.bp.blogspot.com

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 3. augusta 2017Zdroj www.the-line-up.com NAJKY.sk, iDen Media s.r.o
K téme ,