Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tento úchvatný biely chrám v Thajsku predstavuje nebo aj peklo!

Dsc_4486 5b900f5992afe__880.jpg
13
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.facebook.com
reklama:
reklama:

Wat Rong Khun, známejší ako Thajský biely chrám, je postavený s veľmi jednoduchou myšlienkou. Jeho tvorca, Chalermchai Kositpipat, chcel vytvoriť najkrajší chrám na svete.

Keď sa v prvý moment ocitnete pred chrámom, uvidíte hromadu zúfalých rúk. To je peklo, podľa budhizmu – nekonečné množstvo túžob a ľudských prianí. Keď prejdete cez most, pozdravíte sochy nebeských ochrancov. V tomto bode sa nevrátite, cesta ide len vpred. V skutočnosti by strážnik zamestnaný v chráme na vás naozaj zakričal, keby ste sa pokúsili ísť späť. Symbolika prechodu mosta z „pekla“ do „neba“ znamená budhistickú cestu k osvieteniu.

Chram1.jpg
www.facebook.com

Vnútro chrámu je plné moderných kultúrnych odkazov prepojených s tradičnými budhistickými obrazmi. Je to doslova umelecké dielo.

Chram2.jpg
www.facebook.com

Samozrejme tento chrám a jeho tvorcu sprevádza príbeh. Chalermchai Kositpipat sa narodil v Chiang Rai, kde absolvoval tradičnú thajskú umeleckú školu. Kým jeho rané diela zahŕňajú chrámy a nástenné maľby v thajskom budhistickom štýle, v Thajsku je jeho umenie pre niektorých považované za kontroverzné, pretože je zmesou moderných kultúrnych symbolov a tradičného thajského umenia. Počas svojho života žil na Srí Lanke a v Londýne. Okrem toho predával svoje umenie a uskutočňoval výstavy v Európe i Ázii.

Chram3.jpg
www.facebook.com

Keď Chalermchai získal dostatok prostriedkov na prácu na svojom vlastnom projekte, vrátil sa do svojho rodného mesta a rozhodol sa rekonštruovať chrám Wat Rong Khun. Do tohto dňa vynaložil na projekt viac ako jeden milión svojich vlastných dolárov.

Chram4.jpg
www.facebook.com

V roku 2014 bohužiaľ zemetrasenie v Chiang Mai poškodilo chrám. Chalermchai sa na určitý čas zamýšľal vzdať projektu. Našťastie tím inžinierov ho informoval, že v chráme nie sú urobené žiadne veľké škody. Nielen, že sa rozhodol pokračovať v projekte, ale urobil z neho prácu svojho života.

Chram5.jpg
www.facebook.com
Chram6.jpg
www.facebook.com
Chram7.jpg
www.facebook.com
Chram8.jpg
www.facebook.com
Chram9.jpg
www.facebook.com
Chram10.jpg
www.facebook.com
Chram11.jpg
www.facebook.com
Chram12.jpg
www.facebook.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Autor: NikaDátum 27. augusta 2018Zdroj www.boredpanda.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: